خرید فرش خوب
خرید انواع فرش

چگونه سایز فرش را انتخاب کنیم

چگونه سایز فرش را انتخاب کنیم
خرید اینترنتی امن

خرید فرش برای هر خانه ایرانی واجب است و نمی توان در ایران، خانه ای را پیدا کنید که کف پوشش، فرش نباشد. در انتخاب فرش های ماشینی، علاوه بر توجه به شانه و تراکم، جنس و طرح و رنگ، باید به ابعاد آن متناسب با دکوارسیون نیز توجه کرد. چه بسا در برخی از موارد، افراد با انتخاب سایزی های نامتناسب با فضا، مشکلاتی را به وجود می آورند.

عوامل اثر گذار بر ابعاد فرش
- شکل اتاق که مستطیل است، یا مربع یا گوشه دار و زاویه دار و ....
- نوع مبلمان و نوع وسایل داخل اتاق
- نوع فضا که پذیرایی است یا اتاق خواب یا اشپزخانه و ....

چگونه سایز فرش را انتخاب کنیم؟

انتخاب سايز مناسب فرش، برای هر فضایی و هر دکوراسیونی متفاوت است. پس قبل از خرید باید، نوع فضا و دکوارسیون برای شما مشخص شده باشد. از آنجایی که کاربرد فرش های ماشینی، علاوه بر پوشیدن کف، برای زیبا ساختن دکوراسیون نیز هست ؛ پس سایز و ابعاد آن باید هوشمندانه انتخاب شود.
- سایز فرش برای سالن پذیرایی
برای سالن های پذیرایی بزرگ که چندین مبل وجود دارد از چندین فرش استفاده می کنند. انتخاب ابعاد فرش برای سالن پذیرایی باید به گونه ای باشد که فقط پایه های جلوی مبل روی فرش قرار بگیرند و بین قالی تا دیوار فاصله باشد. در سالن های پذیرایی کوچک، یک تخنه فرش در وسط پهن می شود و مبلمان به دور آن چیده می شود ولی در سالن های پذیرایی بزرگ، چندین فرش پهن می شود و فرش ها بهتر است با کمی فاصله در کنار هم قرار بگیرند و دور تا دور آن خالی باشد و بهتر است رنگ کف پوش با رنگ قالی ست باشد و هماهنگی داشته باشد.
اگر در سالن های پذیرایی لوکس و مجلل از فرش های 1500 شانه یا گل برجسته استفاده می کنید بهتر است پایه های مبل روی آن ها قرار نگیرد چون ضخامت این محصولات کمتر است و ممکن است پایه های مبل به الیاف آن ها آسیب برساند.
اگر از فرش گرد و یا بیضی برای سالن پذیرایی استفاده می کنید باید کوچکتر از فضا انتخاب شود و مبلمان به دور آن باشد به گونه ای که پایه های مبل روی آن قرار نگیرد. اصولا از قالی گرد و بیضی باید در وسط اتاق پهن شود.
- سایز فرش برای اتاق خواب
اصولا در اتاق خواب از فرش های فانتزی با سایز کوچک انتخاب می شود بدین صورد که بخش کمی از قسمت جلوی تخت خواب روی قالی قرار بگیرد تا مانع حرکت قالیچه شود. این کار هم مانع حرکت قالیچه می شود و هم اینکه فرد بعد از پایین آمدن از تخت، پای خود را روی قالی می گذارد. در اتاق خواب نیز بهتر است بین دیوار با فرش کمی فاصله باشد.
- سایز فرش برای آشپزخانه
- اگر در آشپزخانه میز غذا خوردی هست، میز و صندلی باید روی فرش باشد.
- اگر آشپزخانه شما مستطیل شکل و طویل است، بهتر است سایز فرش به گونه ای انتخاب شود که بیشتر فضا را بپوشاند و تنها با کابینت ها چند سانتی فاصله باشد.
- به هیچ عنوان زیر کابینت ها، زیر یخچال و زیر گاز را فرش نکنید و اندازه فرش آشپزخانه کوچکتر باشد.
- سعی کنید از فرش های فانتزی کوچک، گلیم فرش ها برای آشپزخانه استفاده کنید.
- فرش برای اتاق نشیمن و هال
در این مکان ها از فرش به عنوان کف پوش استفاده می شود پس بهتر است بیشتر فضا را بپوشاند. اگر از زمین به عنوان استراحت استفاده می کنید تمامی فضای اتاق نشیمن و یا هال را با فرش بپوشانید. اگر کاناپه گذاشته اید می توانید سایز قالی را طوری انتخاب کنید که پایه های جلوی کاناپه روی فرش باشد.

مقاله مربوطه: نکاتی که قبل از خرید فرش آشپزخانه باید بدانید

انتخاب اندازه مناسب فرش
از کارخانه هایی خرید کنید که تمامی ابعاد فرش ماشینی را تولید کنند و بدین صورت دست شما در انتخاب باز باشد. ممکن است شما طرحی را بپسندید ولی کارخانه، ابعاد درخواستی شما را نداشته باشد و مجبور به انتخاب ابعاد دیگر کنید. پس بهتر است از تولیدی های بزرگ از قبیل فرش کاشانک خرید کنید.

سایز های استاندارد هر طرح و رنگی را شما بپسندید، در این کارخانه تولید می شود. اگر شما سایزهای نامتقارن و غیر استاندارد را می خواهید، این کارخانه می تواند آن سایز را جفت ببافد.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا