خرید فرش خوب
خرید انواع فرش

عیوب فرش ماشینی را بشناسید

انواع عیوب فرش
خرید اینترنتی امن

زمانی که قصد خرید فرش ماشینی را داریم باید نسبت به آنچه می خریم آگاه باشیم و با شناخت عیوب فرش بتوانیم فرش خوب و بی نقص را از فرش کم کیفیت و ناقص یا معیوب تشخیص دهیم. خرید فرش باید با دقت و وسواس انجام شود اما نه وسواس بیمارگونه بلکه وسواسی که ناشی از دقت و توجه صاحب خانه نسبت به ویژگی های فرش و همچنین نیاز و کاربرد فضا باشد. هنگام خرید دقت کنید فرشتان دچار عیب نباشد اما چطور عیوب را بشناسیم و کدام ویژگی عیب به حساب می آید؟ در این مقاله با عنوان عیوب فرش را بشناسید، در دسته بندی مشخص، هر عیبی را در فرش، درجه بندی و معرفی می کنیم.
فرش های ماشینی بر اساس ویژگی های فنی و زیبایی ظاهری درجه بندی شده و در دسته های مختلف جای می گیرند.

مشخصات فرش درجه یک ماشینی
فرش های ماشینی درجه یک، بهترین و بی عیب و نقص ترین فرش ها و فرش های ماشینی درجه دو، درجه سه و ... به ترتیب فرش هایی با کیفیت پایین تر به حساب می آیند. بی شک هنگام خرید، خریداران به دنبال خرید فرش درجه یک هستند مگر آنکه دلیل خاصی برای خرید فرش درجه دو داشته باشند .کارخانه ها و تولید کنندگان نامی و خوش آوازه به هیچ عنوان فرش های درجه دو و سه تولید نمی کنند و با تکیه بر تولیدات درجه یک توانسته اند نام خود را در سراسر دنیا به شهرت برسانند. شما به عنوان خریدار موظف هستید فرش ماشینی درجه یک را شناخته و برای خانه خود فرشی بی عیب و نقص خریداری کنید.
فرش های ماشینی درجه یک با بهترین الیاف آکریلیک هیت ست شده بافته شده اند و عاری از هر گونه عیب و نقصی می باشند. پشت این فرش های ماشینی، یکدست و صاف است و سطح قالی؛ موج دار نیست و صاف و یکدست است. از دیگر ویژگی های قالی های درجه یک کاشان، می توان به بدون پرز بودن و درخشانی و براقی آن ها اشاره کرد. شناسنامه فرش های درجه یک، که همان برچسب پشت فرش است کامل است و اطلاعات کافی دارد.

مقاله مربوطه: معیار درجه بندی فرش ماشینی چیست؟

در ادامه با ما همراه شوید تا عیوب فرش های ماشینی را بشناسیم و با خرید فرش درجه یک و بی نظیر بهترین کف پوش و زیبا ترین دکوراسیون را به خانه خود اختصاص دهیم.
هرچند می دانیم مسایل متعددی تحت عنوان عیب شناخته می شود اما آنچه در ادامه بیان می شود مهم ترین ویژگی هایی است که باید مد نظ خریدار قرار گیرد.

انواع عیوب فرش ماشینی
تولید کنندگان فرش های ماشینی تمام توان تولیدی و نیروی انسانی خود را در راستای تولید محصولی بی عیب و نقص بکار می گیرند. محصولات پس از تولید و قبل از روانه شدن به بازار طی فرآیندی به نام پرداخت یا پردازش توسط تیم متخصص مورد بررسی قرار گرفته  و اگر دچار عیب و نقص باشند وارد بازار نمی شوند. اگر اشکالات جزیی باشد طی عملیات های تخصصی مانند آهار، رفو گری و ... قرار گرفته و عیب بر طرف خواهد شد اما اگر اشکال جدی باشد فرش از دور تولید خارج می شود. البته اشکالات جدی بسیار کم رخ می دهد و در صورت بروز چنین اشکالاتی باید بدنبال رفع نقص در دستگاه تولید، نیروی انسانی و ... بود که به علت تخصصی بودن تولید در کارخانه های کاشان از جمله محصولات فرش کاشانک اینگونه عیوب وجود نخواهد داشت.

- دو پودی شدن فرش های ماشینی
به عنوان اولین عیب شاید در فرش های ماشینی از هم گسستگی نخ های تار و پود را ببینیم. در بافت فرش ماشینی، نخ های پود در عرض و نخ های تار در طول فرش گذر می کنند تا با سوار شوند نخ های خاب بر رویا ین دو نوع الیاف فرش بافته شود حال اگر به هر دلیل نخ پود پاره شود، عیبی به نام دو پودی شدن رخ می دهد. با پاره شدن نخ پود باید نخ از فرش خارج شده و بافت مجدد انجام شود حال اگر نخ خارج نشود و بافت بر روی همان نخ پاره شده انجام گیرد و دوباره نخ پود را از همان ماکوی قبل رد کنند، اصطلاح دو پودی شدن را خواهیم دید.

- روده شدن فرش ماشینی
هنگام خرید فرش حتما پشت فرش را هم بررسی کنید. شناسنامه چسبیده بر پشت فرش اطلاعات مفیدی را به ما می دهد علاوه برآنکه عیب روده شدن تنها با بررسی پشت فرش قابل رویت است. روده شدن هنگامی رخ می دهد که گره ها یا همان نخ های خاب پیچیده شده به دور نخ های تار و پود، بر پشت فرش یکنواخت نشوند و پست و بلندی هایی را به صورت برجستگی های کلفت ایجاد کنند. روده شدن در کیفیت فرش تغییری ایجاد نمی کند اما به مرور زمان تردد بر روی چنین فرشی موجب فشار بر روی گره های برجسته شده و سایش مکرر پارگی این الیاف را در پی خواهد داشت.

 پاره شدن نخ تار و پود، پاره شدن نخ خاب، بافت اشتباه و عدم انطباق فرش با نقشه،  خرابی شانه ی فرش ماشینی به صورت تعداد زیادی شانه و مستهلک شدن قسمتی از فرش، خاب کندگی در فرش ماشینی به صورت برجستگی های ناموزون در فرش،  سرکجی طاقه یا گونیا نبودن فرش به صورت خروج گوشه های فرش از حالت قائمه، شکستگی فرش ماشینی به صورت از دست دادن حالت سفتی و بتنی بافته و .... تنها قسمتی از عیوب فرش هستند که در صورت عدم آگاهی خریداران نسبت به آن ها امکان خرید اشتباه را در پی خواهد داشت.

- کیستی فرش و چین و چروک بعد از شست و شو

محصولاتی که با الیاف بی کیفیت بافته شده باشند، به مرور زمان روی سطح فرش، کیس و برآمدگی هایی به وجود می آید که ظاهر قالی را زشت می کند.

- بافت فرش با ابعاد غیر استاندارد

یک فرش درجه یک 6 متری باید ابعادش 2 در 3 متر، 9 متری 2.5 در 3.5 و فرش 12 متری استاندارد 3 در 4 باشد. کمتر از این ابعاد و یا بیشتر از آن، عیب محسوب می شود.

خرید فرش ماشینی درجه یک
بهترین روش خلاص شدن از خرید فرش معیوب و اطمینان خاطر از خرید با کیفیت و بی نظیر به قیمت ارزان، مراجعه به فروشگاه اینترنتی فرش کاشانک است که در طول سال ها فعالیت خود اعتماد خریداران و مشتریان را جلب نمود است. فرش های ماشینی فرش کاشانک با ارائه بهترین ها سهم مهمی از بازار های داخلی و خارجی را به خود اختصاص داده اند و همین موضوع نشان از قدرت و توان تولیدی فرش کاشانک دارد.
شما می توانید با خرید فرش از کارخانه فرش کاشانک، به فرش های درجه یک کاشان دسترسی پیدا کنید و از خرید فرش های عیب دار مصون باشید.
در صورتی که از این مجموعه خرید خود را انجام دادید و سپس به عیوب فرش ماشینی پی بردید می توانید بر طبق قرارداد و ضمانت نامه عمل کرده و آن محصول را ارجاع کنید.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا