خرید فرش خوب
خرید انواع فرش

ساختار فرش ماشینی و مشخصات فنی فرش ماشینی

مشخصات فرش ماشینی خوب
خرید اینترنتی امن

درست است که فرش های دستبافت، هنری با قدمت در ایران به شمار می رود ولی از سال های گذشته فرش هایی وارد بازار گشته اند که به وسیله ماشین آلات صنعتی بافت می شود و این موضوع قیمت مناسب تری را برای این محصولات نسبت به نوع دستبافت دارا می باشد. البته نباید از سرعت بیشتر بافت این محصولات نیز غافل شد. علاوه بر قیمت فرش ماشینی مزیت هایی دیگری در این بافته ها وجود دارد که تعدد کارخانجات فرش بافی و فروش این محصولات را بالا برده است به طوری که در باب خرید بحث بررسی ساختار فرش ماشینی و مشخصات فنی فرش ماشینی مطرح می گردد تا خریداران با آگاهی از آن بتوانند از مشخصات فرش ماشینی خوب اطلاع کسب نموده و به خرید بهترین فرش ماشینی به ویژه فرش های تولیدی شهر کاشان که از قدمت و محبوبیت بالایی در جهان برخوردار است، دست یابند.
به همین منظور مقاله در دست در باب مشخصات انواع فرش ماشینی مطرح گشته است که در ادامه می توانید با مطالعه آن به اطلاعات کافی در این زمینه دست یابید.

ساختار فرش ماشینی و مشخصات فنی فرش ماشینی
مشخصات فنی فرش ماشینی که در باب تولید این محصولات به کار برده می شوند در اصل همان ساختار فرش ماشینی است که در ادامه به معرفی هر یک از آن ها می پردازیم تا بتوانید با آگاهی از آن به مشخصات فرش ماشینی خوب دست یابید و بر اساس آن به خرید فرش ماشینی با بالاترین کیفیت دست یابید.

ساختار فرش ماشینی
- در وهله اول در باب بیان مشخصه فنی فرش که از مهمترین ساختار فرش به شمار می رود می توان نخ به کار رفته در فرش ماشینی را بیان نمود که شامل نخ تار، پود و نخ خاب است. در باب معرفی نخ تار فرش که گاها با نام چله معرفی می گردد می توان بافت عمودی آن را بیان نمود که با کیفیت الیاف مصرف شده در آن زیبایی و دوام فرش را در بر خواهد داشت.
در باب نخ پود نیز می توان به رشته های افقی اشاره نمود که به صورت یک در میان بر روی تار زده می شوند و در نتیجه تار و پود اصلی فرش را ایجاد می نمایند. معمولا در باب جنس نخ تار و پود فرش می توان به نوع الیاف های پلی استر، پنبه یا ترکیبی از این دو اشاره داشت که در بافت فرش های ماشینی به کار برده می شوند.
در باب نخ خاب فرش های ماشینی می توان به بافت گره ها به دور نخ پود که به شکل U می باشد، اشاره نمود که نقش مهمی را در کیفیت و دوام فرش دارا است. نخ خاب را گاها به عنوان نخ پرز معرفی می نمایند که معمولا با جنس الیاف های مختلفی از پلی استر گرفته تا آکریلیک هیت ست شده مورد بافت قرار می دهند که مرغوب ترین نوع آن مربوط به همان الیاف آکریلیکی است که طی عملیات گرما و بخار به  صورت هیت ست در می آید. در باب نخ خاب هیت ست شده که در تولید فرش به کار می رود می توان به ویژگی هایی نظیر تراکم، استحکام و افزایش عمر فرش به همراه زیبایی و تثبیت رنگ اشاره نمود. البته پرزدهی کمتر و جذب گرد و غبار کمتر نیز از مزایای فرش های هیت ست شده به شمار می رود که باید آن را نیز در باب بررسی مشخصات نخ فرش ماشینی مد نظر قرار داد. البته در باب این نوع از ویژگی می توان به این مطلب اشاره داشت که در باب خرید و بررسی مشخصات فرش ماشینی با کیفیت بررسی این المان و نوع جنس الیاف های بافت بسیار اثر گذار می باشند.

- حال که به طور کلی با ساختار اصلی فرش آشنا گشته اید نوبت به آن رسیده تا در باب ساختار دیگر فرش که تراکم فرش ماشینی است اطلاعاتی را به دست آورید. تراکم در فرش از دو نوع تراکم عرضی و تراکم طولی تشکیل می گردد که تراکم عرضی همان تعداد گره هایی است که در راستای عرضی فرش در یک متر مربع زده می شود و از تراکم فرش های 500 شانه گرفته تا فرش 700 شانه، فرش 1000 و 1200 و فرش ماشینی 1500 شانه در بازار موجود است. این نوع تراکم عرضی که به نام شانه فرش معرفی می گردد در زیبایی و ظرافت فرش نقش دارد.
در باب تراکم طولی که همان تراکم فرش می باشد بسته به تعداد شانه فرش تراکم های بالاتری برای محصولات وجود دارد که بحث استحکام و دوام را برای محصولات به همراه دارد. به طور مثال در فرش 1200 شانه که ظرافت بالایی را به همراه دارند از تراکم 3600 استفاده می نمایند تا فرش از دوام خوبی برخوردار گردد. در باب اثر گذاری این تراکم ها در زیبایی و دوام فرش می توان به تاثیر آن برای انتخاب فرش برای مکان مورد استفاده نیز اشاره داشت. به طور مثال برای فرش پذیرایی یا فرش اتاق خواب که از رفت و آمد بالایی برخوردار هستند، بهتر است فرش 700 شانه تراکم 2550 استفاده گردد در صورتی که اگر به دنبال فرش ظریف هستید می توانید از فرش 1200 شانه تراکم 3600 برای مکان های کم تردد استفاده نمایید تا در اثر پاخور فراوان دفورمگی ظاهری ایجاد نگردد.
- موضوع قابل بررسی دیگر در مشخصات فنی فرش ماشینی خوب بحت نوع دستگاه فرش بافی می باشد که در تولید و روانه کردن یک فرش خوب و بدون هیچ گونه عیب و نقصی به بازار اثر گذار است. امروزه معمولا در تولید فرش های ماشینی به دلیل استفاده از تراکم گره ای بالا یا حتی استفاده از نوع نخ های بافت نازک از دستگاه های فرش بافی به روز شرکت وندویل بلژیک استفاده می نمایند که خود گویای یکی از مشخصات فرش ماشینی کاشان است که از لحاظ کیفی در تولید فرش اثر گذار است.
-  از دیگر مشخصات فنی فرش ماشینی که در ساختار فرش ماشینی نیز اثر گذار است تعداد رنگ به کار رفته در بافت فرش می باشد که در زمینه ارتقای زیبایی طرح و نقوش فرش به کار برده می شود. تراکم های مختلف فرش معمولا با تعداد رنگ های مختلفی مورد بافت قرار می گیرند که معمولا بیشترین طیف رنگی بافت را می توان مربوط به تعداد پالت های رنگی 8 ، 10 رنگ مرتبط دانست. البته هستند فرش های ماشینی که با تعداد رنگ 12 تا 14 رنگ نیز بافت می شوند. استفاده از رنگ های واقعی که زیبایی خاصی را برای فرش به همراه دارد را می توان از مشخصاتی بیان نمود که باید در باب خرید مورد بررسی قرار گیرد.
- ارتفاع نخ خاب فرش نیز از موضوعاتی است که در باب ویژگی های فرش ماشینی آن را مشاهده می نمایید. این مشخصه که در باب ایجاد پاخور مناسب و شکل ظاهری فرش اثر دارد را بسته به تراکم در اندازه های مختلف قرار می دهند به طور مثال در فرش های 700 شانه ارتفاع نخ خاب حدود 10 میلی و در فرش های تراکم بالا از ارتفاع نخ خاب حدود 6 میلی استفاده می نمایند.

مشخصات فرش ماشینی خوب
تمامی المان های ذکر شده در بالا که در ساختار اصل فرش به کار برده می شود و از مشخصات فرش ماشینی خوب به شمار می روند در زمینه خرید باید مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان به بهترین فرش دست یافت. کسب اطلاعات از فروشنده و بررسی صحت گفته ها از روی شناسنامه فرش که در پشت آن قرار دارد و کسب آگاهی در زمینه صحت شمارش تراکم با یک حساب سرانگشتی و بررسی نوع نخ بافت فرش از روی ویژگی های آن از مواردی است که می تواند در زمینه بررسی این که فرش ماشینی خوب چه ویژگی دارد به شما کمک نماید.
فروشگاه فرش کاشانک در این زمینه و به منظور بهره مندی از هر یک از این موارد با ارائه ضمانت کتبی و امکان مشاره و پشتیبانی برای خریداران اطیمنان را به وجود آورده است تا بتوان به یک فرش ماشینی خوب از شهر فرش کاشان دست یافت.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا