خرید فرش خوب
خرید انواع فرش

چند راهکار ساده برای تشخیص فرش تقلبی

تشخیص فرش تقلبی
خرید اینترنتی امن

شناخت فرش تقلبی از این باب مهم است که خرید فرش ماشینی اصل از مهم ترین خرید ها برای هر صاحب خانه ای است. سوال اساسی خریداران در مواجه شدن با حجم زیادی از فرش های ماشینی در بازار ابن است که چگونه می توان کیفیت فرش های ماشینی را بررسی کرده و بهترین را خرید؟ روش تشخیص فرش اصل و تقلبی چیست و شناخت فرش تقلبی چطور امکان پذیر است ؟
در این مقاله چند راهکار ساده برای تشخیص فرش تقلبی بیان شده است. آنچه در ادامه بررسی میکنیم صحبت پیرامون ویژگی های فرش ماشینی اصل و تفاوت بین این محصول با فرش های تقلبی است. فرش های ماشینی محصولاتی تخصصی هستند که برای پاسخ دادن به سوالات مربوط به انتخاب و خرید فرش های ماشینی باید متخصصانه برخورد کرد.
در تعیین راهکارهای مناسب برای شناخت فرش تقلبی موضوع با مطالعه و کسب اگاهی حل خواهد شد. علاوه بر آنکه روش های دیگری نیز به عنوان راهکار برای شناخت فرش تقلبی وجود دارد اما آنچه بیش از سایرین مد نظر ماست، کسب اگاهی و توانمند سازی خریداران در انتخاب و خرید فرش اصل می باشد. از این رو مقاله حاضر با در نظر گرفتن تمام نکات زیر و درشت در شناخت فرش تقلبی نوشته شده و در اختیار خریداران قرار می گیرد.

تشخیص فرش تقلبی
اولین عاملی که می توان به عنوان راهکار در شناخت فرش ماشینی اصل و مرغوب مد نظر قرار داد میزان شانه و تراکم است. شانه و تراکم به معنی تعداد گره هایی هستند که در هر متر طول یا عرض فرش زده می شود. این اعداد به خودی خود نشان دهنده خوب یا بد بودن فرش نیستند اما در گام اول انتخاب شانه و تراکم مناسب و در گام دوم هماهنگی شانه و تراکم عنوان شده از سوی فروشنده با آنچه در فرش بکار رفته است تعیین کننده خواهد بود.
فرش ماشینی اصل و درجه یک در انواع مختلف 500 شانه، 700 شانه، 1000 شانه، 1200 شانه و 1500 شانه وارد بازار شده است و ما به صورت های مختلف مستقیم و غیر مستقیم نسبت به خرید اقدام می کنیم. هر دسته از این بافته ها مخصوص فضای خاصی هستند برای مثال فضا های پرتردد با فرش هایی که شانه و تراکم بیشتر دارند و فضاهای کم رفت و آمد برای فضاهایی که شانه و تراکم بیشتری دارند مناسب هستند اما به هیچ عنوان در هیچ فضایی نباید از فرش های تقلبی استفاده کرد. فرش هایی که خارج از این تعداد شانه یا گره عرضی دارند، فرش های تقلبی هستند.

1- هر 10 سانتی متر از عرض فرش را انتخاب کرده و تعداد گره های زده شده در ده سانتی متر را بشمارید. با تعمیم تعداد گره ها به 1 متر خواهید توانست تشخیص دهید که فرش ماشینی در همان شانه و تراکم خواسته شده بافته شده است یا خیر .
2- شناسنامه بر گویای تمام ویژگی های مهم فرش ماشینی است. بر پشت هر فرش برچسبی قرار گرفته است که به هیچ عنوان با ضربه های ساده صدمه ندیده و یکی از مهم ترین راه ها برای تشخیص تقلبی با اصل بودن فرش ماشینی شناسنامه سالم فرش است.
3- اگر فروشنده قابل اعتماد است می توانید به حرف وی اعتماد کرده و با اطمینان از شانه و تراکم فرش را خریداری نمایید.

از دیگر موارد و راهکار هایی که در شناخت تقلبی بودن یا اصل بودن فرش به ما کمک می کند، نخ خاب است. معمولا عنوان می شود فرش ها با نخ اکریلیک تهیه می شوند اما نکته مهم آن است که بدانیم درصد خلوص این نخ های بکار رفته به عنوان نخ خاب چقدر است. عمدتا اکریلیک بکار رفته در بافت فرش های ماشینی خالص نبوده و به هر میزان که ناخالصی در بافت بکار رفته باشد، از امتیازات فرش و درجه یک بودن فرش کاسته می شود. در این مورد فرش تقلبی، فرشی است که با وجود درصد بالایی از ناخالصی باز هم با عنوان فرش اکریلیک به فروش می رسد.
علاوه بر نخ خاب، نخ تار و پود هم در فرش های ماشینی بکار می روند که اگر از جنس پلی استر، پنبه و پلی پروپلین باشند در رده فرش های با کیفیت و درجه یک قرار خواهند گرفت.
برند ها به خوبی نشان از تقلبی یا اصل بودن فرش خواهند داشت اگر دقت کنیم که برند و نام و نشان فرش دقیقا همانی باشد که مد نظر ما ست می توان به اصالت فرش اطمینان کرد اما کم نیستند سوء استفاده گران از برند های معروف که تنها راه مقابله با این اتفاق کسب آگهی خریداران نسبت به نام و نشان انتخابی خواهد بود.
فرش تقلبی در نقشه و تنوع رنگی و ویژگی های استانداری مانند ابعاد و ... کاستی هایی دارند که توسط متخصصان قابل ردیابی است.

خرید فرش اصل از کارخانه
برای خرید فرش اصل و در امان ماندن از خرید فرش های تقلبی کمک گرفتن از روش های مستقیم است. انواع روش های مستقیم خرید فرش ماشینی از مراجعه به درب کارخانه گرفته تا خرید از فروشگاه های اینترنتی همگی به واسطه ارتباط مستقیم تولید کننده با صاحب خانه تا حد امکان از خرید فرش های تقلبی جلوگیری کرده و موجبات خرید مقرون به صرفه و با کیفیت را که رضایت خاطر مشتریان را جلب کند، فراهم می آورند.
مجموعه تولیدی بزرگ فرش کاشانک، انواع فرش های ماشینی کاشان را در شانه و تراکم های مختلف با ضمانت نامه و گارانتی 36 ماهه به فروش می رساند. قرار دادن این ضمانت نامه نشان دهنده، کیفیت بالای محصولات و اصل بودن کالاست. بر اساس این قرارداد و ضمانت، وجود هر عیب یا نقصی، سبب ارجاع محصولات می شود.

عیوب فرش ماشینی کدامند؟
وجود این عیب ها و نقص ها سبب تقلبی بودن محصول می شود:
- پارگی در فرش های ماشینی
- وجود زدگی
- دورنگی بودن سطح فرش که به دلیل استفاده از شیدهای مختلف از یک رنگ است.
- تورفتگی و جای خالی بین نخ خاب که بر اثر پارگی نخ در حین بافت به وجود می آید.
- پرزدهی بسیار بالا که دلیل آن هیت ست نشدن الیاف است.
مقاله مربوطه: هیت ست شدن فرش ماشینی
- بوی جای تیغ و یا سوختگی روی سطح قالی
-
ناموازی بودن پشت فرش و قرار نگرفتن ریشه ها به صورت موازی
-
سطح ناصافی قالی که بر اثر شیرینگ (پرداخت) نامناسب به وجود می آید.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا