خرید فرش خوب
خرید انواع فرش

چگونه انواع مختلف لکه ها را از روی فرش ماشینی پاک کنیم

روش پاك كردن لكه از روي فرش

سوالی که قطعا با آن روبرو می شویم این است که چگونه باید لکه های مختلف بر روی فرش ماشینی روبرو شد و آیا لکه های ایجاد شده قابل پاک شدن هستند یا خیر؟ لزوم اطلاع داشتن از نحوه پاک شدن انواع لکه ها از روی فرش ماشینی بدان علت است که هر لکه بنابر جنسی که دارد روش مختص خود را برای پاک شدن دارد و استفاده از روش ها و مواد شوینده دیگر امکان سخت شدن بلکه و پاک نشدن را به همراه خواهد داشت. هرآن چیزی که در رابطه با تمیز شدن لکه ها از روی فرش ماشینی لازم است بدانیم در این نوشتار آمده است و در ادامه موضوعات پیرامون چگونه انواع لکه های را از روی فرش پاک کنیم بررسی خواهد شد.
در مورد هیچ فرش با هیچ جنس مشخصی نمی توان فرمول قطعی برای تمیز شدن ارائه داد و لکه ها بر اساس جنس لکه شناسایی و تمیز می شوند. لکه ها در هر نقطه ای از فرش پدید می آیند و از انجایی که فرش کف خانه را پوشش می دهد در معرض آلودگی خواهد بود خصوصا فرش آشپزخانه و فضاهای پر تردد از جمله جلوی درب های ورودی و ... . اهمیت چگونگی تمیز کردن انواع لکه ها از روی فرش ها علاوه بر دوام و عمر فرش هم اثر مستقیم دارد. در صورتی می توان فرش را با دوام دانست که نحوه تمیز کردن لکه ها را به عنوان یکی از مهم ترین نکات در نگهداری فرش های ماشینی بکار ببنیدیم.
در گام اول لازم است نوع لکه را بدانیم و جنس آلودگی را بشناسیم. تعیین نوع لکه ای که با آن سر و کار داریم به منزله تعیین مواد تمیز کننده خواهد بود و این اولین گام از راه حل مناسب برای تمیز شدن فرش است. هرچند از شناسایی نوع لکه به عنوان گام اول یاد شد اما جنس فرش هم مهم است و فرش های مختلف متناسب با لکه در برابر مواد شوینده واکنش نشان می دهند. درادامه با ما همراه شوید تا با انواع لکه ها و نکاتی درباره نحوه برخورد با آن ها آشنا شویم.

چگونه انواع مختلف لکه ها را از روی فرش ماشینی پاک کنیم
لکه ها انواع مختلفی دارند از جمله لکه های سخت و غیرسخت. لکه های سخت لکه هایی هستند که به راحتی تمیز نشده و لکه های غیرسخت به راحتی از روی فرش تمیز می شوند. آنچه در این مقاله مد نظر ماست، لکه های سخت است و پاسخ به این سوال که چطور می توان لکه های سخت را از روی فرش پاک کرد؟

- لکه های طبیعی
لکه هایی که بر اثر ریختن آبمیوه بر روی فرش ایجاد می شود لکه هایی هستند رایج بر روی فرش آشپزخانه و فرش اتاق کودک. پایه این لکه ها آن است و با ترکیب ماده شوینده از جمله شامپو فرش با آب از بین می روند. برای تمیز کردن این نوع لکه ها پس از رفع حجم لکه، لازم است ترکیب شامپو فرش و آب را بر روی لکه ریخته و پس از چند دقیقه با دستمال تمیز و یا حوله محلول را روی فرش ماساژ داده و سپس آب اضافی را جمع کنیم. اگر ماده شوینده و شامپو فرش در دسترس شما نیست ، می توانید از سرکه سیب کمک بگیرید.
لکه هایی که پایه آب دارند راحت ترین لکه ها از نظر تمیز شدن هستند، اما لکه هایی که در ادامه مطرح می شوند اندکی دشوار تر هستند مانند لکه جوهر خودکار ، لکه قهوه ، لکه خون و ... .

- چگونه لکه جوهر خودکار را از از روی فرش از بین ببریم؟

برای تمیز کردنه لکه جوهر خودکار بهترین روش ماست است. ابتدا با یک دستمال تمیز به صورت ضربه ای حجم اضافی لکه را از روی فرش بردارید. به یاد داشته باشید در چنین لکه هایی به هیچ عنوان دستمال یا اسفنج را بر روی فرش نکشید چراکه بدین ترتیب لکه پخش می شود. سپس ماست را با پشت قاشق بر روی لکه پخش کرده و پس از مدتی با همان قاشق ماست را به همراه جرم لکه جمع کنید. این کار را چند مرتبه تکرار کنید و در نهایت هرآنچه از لکه باقی مانده است را با شامپو فرش و یا سایر شوینده ها تمیز کنید.

- چگونه لکه قهوه را از روی فرش پاک کنیم ؟
برخی از لکه ها مانند لکه قهوه غلیظ تر و سخت تر هستند. لکه چایی و قهوه از لکه های رایج و اجتناب ناپذیر به حساب می آیند که بی شک بر روی هر فرشی ایجاد می شود و اسباب دردسر را فراهم می آورد. در برخورد با این لکه ها نکته مهم تمیز کردن لکه در اسرع وقت است. سریعا لکه را با قاشق جمع کرده و برای هرآنچه از لکه بر روی فرش باقی مانده است از ماست و مواد شوینده رقیق شده در آب استفاده کنید. لکه را با آب سرد تمیز کنید تا احتمال پخش شدن آن کم تر شود.

- چگونه لکه های چربی را از روی فرش پاک کنیم؟

لکه چربی هم از لکه های رایج بر روی فرش آشپزخانه است. برای تمیز کردن آن کافی است پارچه ای کهنه را روی لکه گذاشته و به کمک گرمای اتو چربی را شل کنیم. حرارت اتو باعث می شود لکه به پارچه بچسبد و در نهایت لازم است اضافات آن را به کمک جسم تیزی مانند لبه قاشق یا چاقو برطرف کنیم.
شناخت انواع لکه ها و تمیز کردن هر کدام از نکات مهمی است که به دوام فرش کمک می کند، پس جهت نگهداری صحیح و اصولی فرش از چگونگی پاک کردن انواع لکه ها آگاه باشیم.

- چگونه آدامس را از روی فرش ماشینی پاک کنیم؟
وقتی آدامس و یا هر ماده چسبناکی به سطح قالی چسبید، یک تکه یخ را روی آدامس قرار دهید تا آدامس سفت شود. وقتی از سفت شدن آدامس یقین پیدا کردید با یک جسم نوک تیز مثل چاقو لبه های آدامس را به آرامی از روی سطح فرش جدا کنید.

چند نکته قبل از خرید فرش ماشینی:
این اصول، روش پاك كردن لكه از روي فرش بود که توسط کارشناسان فرش کاشانک نوشته شده است.
بهتر است خرید فرش باکیفیت آکریلیک هیت ست شده را انجام دهید تا کیفیت محصول بالا باشد و با راحتی لکه ها با این روش های ساده از روی سطح قالی پاک شوند چون در برخی از مواقع، خرید محصولات باکیفیت سبب ماندگاری لکه ها بر روی نخ خاب می شود.
از طرفی دیگر، هراندازه شانه و تراکم محصولات بالاتر باشد، لکه ها و کثیفی ها کمتر به عمق آن ها نفوذ می کنند و روی سطح می مانند و با این روش های ساده پاک می شوند. پس سعی کنید فرش های با شانه و تراکم بالا از قبیل فرش 700 شانه؛ 1000 شانه، 1200 شانه را خریداری کنید.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا