خرید فرش خوب
خرید انواع فرش

بهترین نخ برای فرش ماشینی چیست؟

خرید فرش ماشینی با نخ صددرصد آکریلیک

تولید فرش های ماشینی مختلف به لحاظ جنس و رنگ و ابعاد و ... با پیشرفت صنعت و تکنولوژی امکان پذیر شده است. فرش هایی که توانسته اند بازار بزرگی را پدید آورده و بیشترین میزان خرید و فروش کف پوش را به خود اختصاص دهند. جنس های مختلف فرش در بازار عرضه می شود و آنچه مهم است انتخاب صحیحی و اصولی خریداران از بین تنوع محصولات است. هر فرش به تناسب الیاف به کار رفته در بافت خود ویژگی های خاصی دارد که فرش را کاربرد فضا هایی کرده است.
این مقاله با عنوان معرفی بهترین نخ برای فرش ماشینی تهیه شده تا با معرفی انواع نخ ها و انواع فرش های ماشینی به بیان ویژگی هر کدام پرداخته و در انتخاب صحیح ما را یاری دهد. در ادامه علاوه بر بهترین نخ فرش ماشینی، با واژه هیت ست هم آشنا خواهیم شد. پس با ما همراه شوید تا انتخاب مطلوبی را رقم بزنید.

انواع نخ های بکار رفته در فرش ماشینی
رقابت تولید کنندگان باعث عرضه انواع مختلفی از فرش های ماشینی در بازار شده است. موجودی ما از فرش های ماشینی به حدی متنوع است که حتی ممکن است هنگام انتخاب دچار سردرگمی شویم. در بازار فرش های ماشینی نخ های متفاوتی در غالب نخ خاب بافته می شوند که ما این نخ ها را در دو دسته کلی جای داده ایم:
1- الیاف طبیعی فرش:
این نوع از الیاف بهترین نوع نخ در صنعت نساجی محسوب می شوند که در بافت فرش های دستبافت مورد استفاده هستند و کاربردی در ماشین های بافت فرش ندارند. نخ های طبیعی از جمله پنبه، جوت و الیاف حیوانی مثل پشم و ابریشم.
2- الیاف مصنوعی فرش:
این نخ ها بر خلاف نخ های طبیعی، به کمک فرآیند های مصنوعی تولید شده و نمونه های آزمایشگاهی دارند. مواد نفتی پایه اصلی تولید این الیاف است و استفاده آن ها در بافت فرش های ماشینی رایج است. از جمله نخ فرش ماشینی می توان به نخ اکریلیک، نخ نایلون، نخ پلی استر، نخ پلی پروپلین اشاره کرد. هر نوع از این نخ ها ویژگی هایی دارند که مستقیما در فرش بافته شده از این الیاف نمایان می شود.  
عکس انواع نخ فرش ماشینی
انواع الیاف فرش ماشینی
ساختمان فرش های ماشینی از سه دسته نخ بافته شده است. نخ خاب مهم ترین نخ استفاده شده، نخ تار که به صورت عمودی از بالا تا پایین و نخ پود که به صورت افقی از سمت چپ فرش به سمت راست کشیده شده است. آنچه به عنوان نخ فرش ماشینی در این مقاله مد نظر قرار گرفته است ، نخ خاب است.
نخ خاب فرش ماشینی:
نام نخی است که با رنگ های مختلف بر روی فرش دیده می شود. نخ خاب تمامی روی فرش را پوشانده و نخی است که بر خلاف نخ تارو پود پیداست. الیافی که به عنوان نخ خاب در فرش مورد استفاده قرار می گیرد ویژگی های کیفی و ظاهری فرش را تعیین می کند. مقاومت بالا در برابر پاخوری، برگشت پذیری و خاصیت ارتجاعی نخ خاب، عدم رنگ دهی و مقاومت در برابر مواد شوینده و ... همان هایی هستند که نخ خاب برای تولید یک تخته فرش با کیفیت لازم دارد. الیاف کرک، ابریشم و پشم در تولید فرش های دستبافت و الیاف اکریلیک، پلی استر و پلی پروپلین در تولید فرش های ماشینی پر کاربرد ترین الیاف هستند.
نخ تار:
کیفیت و دوام نخ تار به علت نگه داشتن گره و حفاظت از فرش در برابر نفوذ حشرات مهم است. نخ تار را نخ چله هم می نامند و استحکام و مقاومت فرش تا حد زیادی به نخ تار بستگی دارد. استفاده از الیافی چون پنبه، پلی استر و یا ترکیب ناخالصی از این دو نخ الیاف رایج تار در بافت فرش های با کیفیت هستند.
نخ پود: نخ پود نقشی همانند نخ تار دارد. نخ پود معمولا از جنس پنبه، جوت و پلی استر است.

خرید فرش ماشینی با نخ صددرصد آکریلیک
بهترین فرش های ماشینی به لحاظ کیفیت و زیبایی در عین داشتن قیمت مناسب فرش های اکریلیک هستند. هرچند فرش های ابریشم زیبایی بیشتری دارند اما کیفیت فرش های ابریشم خصوصا برای استفاده در فضا های پرتردد چندان مناسب نیست. بیشتر افراد در هنگام خرید فرش ماشینی به دنبال خرید فرش اکریلیک هستند و خریداران آگاه با خرید فرش اکریلیک هیت ست شده خرید خود را تضمین می کنند. هیت ست چیست و الیاف هیت ست شده چه تفاوتی با الیاف هیت ست نشده دارند؟
هیت ست یا هیت ست شدن یکی از فرآیند های جدید در صنعت نساجی است. الیاف هیت ست خواهند شد اگر فرایند هیت ست را بگذرانند. در این فرآیند به کمک بخار آب ویژگی های مثبت الیاف تثبیت شده و مواردی مانند عدم رنگ دهی، عدم پرزدهی، درخشندگی و شفافیت، عدم آب رفت و ... از ویژگی های الیاف هیت ست شده است.
اگر بدنبال فرش با کیفیت و درجه یک هستید خرید فرشی را در اولویت قرار دهید که نخ خاب آن از جنس الیاف اکریلیک هیت ست باشد.
امروزه بیشتر گروه های تولیدی معتبر به سمت تولید فرش های ماشینی اکریلیک هیت ست رفته اند چرا که به خوبی می دانند در این بازار با حجم بالایی از رقابت در بین بهتربن تولید کنندگان جای ریسک و کم کاری وجود ندارد. اندکی افت کیفیت به راحتی تولید کننده را از دور خارج می کند از این رو برند های نامی و خوش آوازه یکی از اهداف خود را تولید بهترین و با کیفیت ترین ها قرار داده اند و برای رسیدن به این هدف به سراغ الیافی از جنس اکرلیک هیت ست هستند.
برای آنکه از جنس و اصالت محصول اطمینان داشته باشید و ریسک خرید فرش های تقلبی و بی کیفیت را به صفر برسانید از فروشگاه های اینترنتی برند های نامی خرید کنید.
فروشگاه فرش کاشانک، تمامی محصولات تولیدی خود را با بهترین الیاف هیت ست شده آکریلیک تولید می کند. در نخ خاب فرش های ماشینی این کارخانه، فقط الیاف هیت ست شده وجود دارد و طرح های زیبای سنتی و مدرن را با الیاف بدون پرز هیت ست شده تولید می کند.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا