خرید فرش خوب
خرید انواع فرش

نحوه تشخیص شانه فرش

روش تشخیص شانه فرش

هنگامی که برای خرید فرش ماشینی به بازار می رویم شانه و تراکم یکی از مهم ترین هایی است که مد نظر خریداران قرار می گیرد. برای خرید به فروشگاه های اینترنتی مراجعه کنید تا از تعداد شانه و تراکم فرش اطمینان داشته باشید با این وجود مقاله حاضر به دلیل اهمیت بالای اطلاع خریداران از شانه و تراکم نوشته شده است چون سوال بسیاری از خریداران این است که از کجا بفهمیم فرش چند شانه است؟
شانه و تراکم دو واژه همراه هستند که نه تنها در فرش های ماشینی بلکه در تمامی محصولات نساجی اهمیت دارند. بافته ها بر اساس شانه و تراکم شناخته شده و بسیاری از ویژگی بافته بر اساس شانه و تراکم معین می شود. در هنگام ورود به بازار یکی از نخستین سوالاتی که با آن روبرو می شوید این است که فرش در چه شانه و تراکمی می خواهید؟ و در ادامه ویژگی هایی که از جانب فروشنده فرش برای شما بیان می شود بی شک شامل شانه و تراکم هم خواهد بود.
آیا تاکنون به این سوال فکر کرده اید که فرش مورد نیاز خانه شما چه شانه و تراکمی دارد؟
شانه فرش همان تعداد گره ها یا ردیف هایی است که در هر متر عرض زده شده تا بافت فرش را شکل دهد. همچنین تراکم هم تعداد گره هایی است که در هر متر طول زده شده است تا بافت فرش را شکل دهد. قرار گرفتن گره ها در طول  و عرض بر اساس نقشه از پیش تعیین شده در نهایت فرش ماشینی مطابق با نیاز بازار را به بار می نشاند. شانه را تراکم عرضی و تراکم را تراکم طولی هم می نامند.
مشخصه های زیادی در فرش های ماشینی وجود دارد که از سوی شانه و تراکم برآورد می شود از جمله زیبایی و نوع کاربرد فرش. انواع فرش های 500 شانه، 700 شانه، 1000 شانه، 1200 شانه، 1500 شانه و 1600 شانه در فروشگاه های فیزیکی و آنلاین عرضه شده اند و خریداران باید دقت کنند تا شانه و تراکم را مطابق با نیاز فضای خانه خریداری کنند.

نحوه تشخیص شانه فرش
برای محاسبه شانه، روش های زیادی وجود دارد و توصیه می شود خریداران یا از فروشگاه ها و فروشنده های کاملا معتبر خرید کنند و یا هنگام تهیه فرش حتما تعداد شانه و تراکم فرش را بررسی کنند.
زمانی که فرش، 700 شانه است چنین معنا می کنیم که محصول در هر متر عرض خود تعداد 700 گره دارد و در حالتی نسبتا مشابه هنگامی که بیان می کنیم فرش، تراکم 2250 دارد یعنی در هر متر طول فرش تعداد 2250 گره زده شده است. حال آنکه برخی فروشگاه های نا معتبر با سوء استفاده از اعتماد خریداران فرش هایی در شانه و تراکم متفاوت از آنچه بیان می شود را به فروش می رسانند. لزوم چک کردن شانه و تراکم از سوی خریدار مشخص است اما چطور امکان پذیر است ؟
برای صحت ادعای فروشنده کافی است ده سانتی متر عرض فرش را از یک ردیف در نظر گرفته و تعداد گره های زده شده در ده سانتی متر را بشمارید. با یک تناسب ساده می تواند شانه فرش را مشخص نمود. در مورد تشخیص فرش های 700 شانه واقعی، داشتن تعداد 70 گره در هر ده سانتی متر نشان از تعداد 700 گره در هر متر دارد. شمردن تعداد گره ها در هر یک سانتی متر چندان مناسب نخواهد بود چراکه احتمال رخ داد خطا در مقیاس به این کوچکی وجود دارد. تعداد گره ها در هر ده سانتی متر از عرض فرش و تعداد گره ها در هر سانتی متر از طول فرش را هنگامی که در عدد ده ضرب کنیم، به ترتیب تعداد شانه و تراکم فرش را مشخص می کند.
پس 700 شانه با تراکم 2550 باید در 10 سانتی از عرض 70 گره و در 10 سانتی متر از طول، 255 گره داشته باشد.
روش تشخیص شانه فرش به صورت دوم این است که یک خط کش را پشت قالی قرار می دهیم و 2 سانت از عرض فرش را در نظر می گیریم. تعداد گره هایی که در این دو سانت است را شمارش می کنیم و بعد در 50 ضرب می کنیم. در 2 سانت از عرض 700 شانه باید 14 گره باشد که وقتی در 50 ضرب می کنیم عدد 700 به دست می آید.
یک فرش 1000 شانه خوب، باید در 2 سانت از عرض اش، 20 گره باشد که وقتی در 50 ضرب می کنیم عدد 1000 به دست می آید و یک فرش 1200 شانه استاندارد باید 24 گره در 2 سانت از عرض داشته باشد.
ضرب تعداد گره های زده شده در یک متر از عرض با تعداد گره های زده شده در یک متر از طول را تعداد گره در متر مربع فرش گویند. 

شمردن تعداد گره های فرش
مشخصه های شانه و تراکم
افزایش شانه و تراکم در بافته های نساجی به طور قطع ویژگی هایی را ارتقا و ویژگی هایی را کاهش می دهد. آنچه به طور یقین با افزایش شانه و تراکم در فرش های ماشینی افزایش می یابد موارد زیر است:
1- ظرافت و ریز نقشی:
فرش های ماشینی در شانه و تراکم بالا ظریف تر و ریز بافت تر می شوند از همین رو نگاره ها و نقوش بافته شده در این فرش ها هم پیچیده تر و پر پیچ و خم تر خواهند بود. فرش های 1200 شانه، 1500 شانه و 1600 شانه فرش هایی با پیچیده ترین طرح ها هستند.
2- نازکی دیگر موردی است که با بالا رفتن شانه و تراکم افزایش می یابد. هرچه فرش تعداد گره های طولی و عرضی بیشتری داشته باشد فرش نازک تر خواهد بود و البته در برابر فشار و رفت و آمد کم دوام تر. الیاف بکار رفته در فرش های با شانه و تراکم بالا متفاوت از الیافی هستند که در تولید فرش های ماشینی 500 شانه و 700 شانه استفاده می شود. دوام و نازکی بیشتری دارند اما به علت ارتفاع پایین نخ خاب خاصیت ارتجاعی چندانی برای مقاومت در برابر فشار و تردد از خود نشان نمی دهند.

خرید انواع فرش ماشینی با شانه و تراکم مختلف
فروشگاه فرش کاشانک که یک تولید کننده بزرگ در کاشان است انواع فرش های ماشینی کاشان در شانه و تراکم مختلف را به صورت حضوری و اینترنتی به فروش می رساند. خریداران اینترنتی در نظر داشته باشند که اگر محصول را به صورت آنلاین، خرید کردند پس از تحویل فرش، اگر شانه و تراکم آن استاندارد نبود، آن ها می توانند آن محصول را مرجوع کنند و هزینه این مرجوع بر عهده شرکت است. این تعهد نشان دهنده کیفیت بالای فرش های ماشینی و استارندارد بودن آن است.
در این مجموعه، فرش های 1500 شانه گل برجسته با تراکم 4500، 1200 شانه با تراکم 3600، فرش های 1000 شانه با تراکم 3000، فرش های 700 شانه با تراکم 2550 با قیمت تولیدی و عمده به فروش می رسد. اطلاعات این محصولات در قسمت مقالات موجود است و خریداران قبل از خرید می توانند با مراجعه به این قسمت، اطلاعات خود را بالا برده و از ماهیت این محصولات باخبر شوند.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا