خرید فرش خوب
خرید انواع فرش

تفاوت شانه و تراکم در فرش

تفاوت شانه های فرش

اگر شما صاحب خانه هستید و تا کنون به قصد خرید فرش ماشینی وارد بازار شده باشید بی شک با واژه هایی از جمله شانه و تراکم آشنایی دارید. شاید هنگامی که برای اولین بار این عبارات را شنیدید، واژگانی ناآشنا برای شما به حساب می آمده اند اما به هر حال آشنا شدن با واژگان تخصصی در این زمینه جهت خرید مطلوب تر مورد نیاز است. در این مقاله قصد داریم با توصیح و معرفی شانه و تراکم ، تفاوت شانه و تراکم در فرش، را بیان کرده و در نهایت کاربرد هر شانه و تراکم را برای فضاهای مختلف دکوراسیون شرح دهیم.
فرش های ماشینی در دو دسته شانه پایین شامل فرش های 500 شانه و 700 شانه و در دسته شانه بالا شامل فرش های 1000 شانه ، فرش 1200 شانه، فرش 1500 شانه و اخیرا فرش های 1600 شانه در فضا های مختلف کابردی هستند چراکه ویژگی های خاصی متناسب باپایین یا بالا بودن شانه در فرش بوجود می آید.
شاید با خود فکر کنید چه الزامی وجود دارد جهت انتخاب شانه و تراکم متناسب با کاربرد. لازم به ذکر است انتخاب صحیح شانه و تراکم هم در زیبایی دکوراسیون و هم در دوام و ماندگاری فرش اثر مستقیم دارد. فرش های درجه یک و با کیفیت اگر در فضای مناسب خود پهن نشوند به هیچ عنوان نمی توان انتظار داشت فرش طولانی مدت و با دوام عمر کند. با این سوال که شانه فرش چیست به سراغ تفاوت شانه های فرش می رویم.

شانه فرش چیست ؟ تراکم فرش چیست؟
شانه فرش تعداد گره هایی است که در هر متر عرض فرش زده می شود. در دستگاه ‌های بافت فرش ماشینی که همگی در کشور های صنعتی اروپایی با بهترین تکنولوژی تولید می شوند، قسمتی به نام شانه فرش لحاظ شده است که به صورت از پیش تعیین شده تعداد گره های زده شده در هر متر عرض فرش در دستگاه وارد می شود. این گره ها با رد کردن نخ خاب از بین نخ های تار و پود ایجاد گره می کند. شانه را همان تراکم عرضی هم می گویند درحالی که تراکم طولی تعداد گره هایی هستند که در هر متر طول فرش زده می شود.
نخ های خاب با ایجاد گره در رنگ های مختلف طرح و نگاره های نقشه را به بار می نشاند. برای مثال فرش 1000 شانه محصولی است که در هر متر طول خود تعداد 1000 گره جای داده است. شانه و تراکم در تمامی بافته های صنعت نساجی با تعریفی که در این مقاله ارائه شده است، وجود دارد.
تراکم تعریفی مشابه شانه دارد با این تفاوت که تراکم تعداد گره ها را در هر متر طول فرش نشان می دهد. فرش در شانه مشخصی می تواند تراکم ها مختلفی به خود بگیرد و این شانه و تراکم است که تعیین کننده ویژگی های فنی و ظاهری بسیاری در فرش خواهد بود.

نخ خاب فرش
ویژگی هایی که به صورت مشخص با شانه  و تراکم ارتباط دارند از جمله:

1- با بالا رفتن شانه و تراکم زیبایی فرش بیشتر شده و ظرافت فرش هایی که شانه و تراکم بالایی دارند به حدی است که آن ها فرش های دستبافت نما یا شبه دستبافت می نامند.
2- ارتفاع نخ خاب ویژگی دیگری است که با بالا رفتن شانه و تراکم ارتباط معکوس دارد. هرچه فرش در تعداد گره طولی و عرضی بالا تری بافته شود، نازک تر خواهد بود. همین ویژگی سبب شده تا محصولات با شانه و تراکم بالا برای فضا های پر رفت و آمد خانه مناسب نباشند.
3- نگاره های پیچیده تر و طرح های شلوغ تر را در فرش هایی می بینیم که شانه و تراکم بالا تری دارند. فرش های ماشینی 1200 شانه و 1500 شانه به خوبی نگاره های ریز و درشت را به تصویر کشیده و طراحان با در نظر گرفتن ظرافت این بافته ها، نگاره های بی نظیری را برای نمایش بر روی فرش های دستبافت نما به تصویر می کشند.
مقاله مربوطه: تراکم فرش ماشینی چه اهمیتی در هنگام خرید دارد؟
برای تشخیص شانه و تراکم فرش کافی است تعداد گره های زده شده در یک متر از طول و یا عرض را بشمارید. برای مثال، فرش های 1200 شانه با تراکم 3600 یعنی در یک متر از عرض آن 1200 گره و در یک متر از طول آن 3600 گره زده شده باشد. به عبارتی دیگر در 10 سانت از عرض آن 120 گره و در 10 سانت از طول آن، 360 گره زده شده باشد.
تشخیص شانه و تراکم فرش
تفاوت فرش در شانه و تراکم بالا با فرش در شانه و تراکم پایین
ویژگی هایی که در بالا مورد بررسی قرار گرفت به خوبی نشان می دهد فرش با شانه و تراکم بالا چه تفاوتی با فرش هایی دارد که در شانه و تراکم پایین بافته می شود اما سوال مطرح شده این است که فرش های مختلف در شانه و تراکم برای کدام فضا های خانه مناسبت بیشتری دارند.
1-  به هیچ عنوان برای مکان های شلوغ و پر رفت و آمد خانه که به لحاظ آلودگی هم در معرض خطر هستند، از فرش های با شانه و تراکم بالا استفاده نکنید. فرش های لوکس از جمله فرش های 1200 شانه و 1500 شانه باید در قسمت های مهمان نشین خانه و پذیرایی خود نمایی کنند. خصوصا اگر گل برجسته باشند به هیچ عنوان برای جلوی درب های ورودی، هال، اتاق خواب و ... مناسب نیستند. اما در فضای پذیرایی بهترین کالا برای تکمیل شیک بودن دکوراسیون هستند.
2- فرش های 500 شانه و 700 شانه و حتی 1000 شانه برای اتاق خواب، آشپزخانه و راهرو مناسب هستند. در هر فضایی از خانه که فرش ها جهت نشستن هم استفاده می شوند، انتخاب خود را به فرش های با شانه پایین محدود کنید.
3- مقاومت فرش با شانه پایین در برابر شست و شو بسیار بیشتر است، پس فضا هایی که احتمال آلودگی بالایی دارند را با فرش با شانه پایین بپوشانید.

نکته ای که لازم است در آخر ذکر شود آنکه برای اطمینان از شانه و تراکم فرش محصول انتخابی خود را از فروشگاه های اینترنتی گروه های تولیدی معتبر خرید کنید تا با اطمینان از اصالت محصول مطلوبیت بالایی شامل حالتان شوند.
گروه تولیدی فرش کاشانک، انواع محصولات در شانه و تراکم های مختلف را با ضمانت نامه به صورت حضوری و اینترنتی به فروش می رساند. قیمت تمامی فرش های ماشینی این کارخانه به قیمت عمده و درب کارخانه می باشد.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا