خرید فرش خوب
خرید انواع فرش

سوالاتی که قبل از خرید فرش ماشینی پاسخشان را باید بدانید

سوالات متداول فرش

خرید فرش ماشینی از خرید های حساس و مهم خانه است. هنگام خرید فرش سوالات زیادی در ذهن خریداران شکل می گیرد که لازم است با آگاهی کامل ، به این سوالات پاسخ داده شود. روش های مختلفی برای پاسخ به سوالات وجود دارد از بالا بردن اطلاعات شخصی گرفته تا کمک گرفتن از متخصصین این حرفه و افرادی که قبلا فرش های ماشینی مشابه با انتخاب ما را برای منزل خود خریداری کرده اند .
با این مقدمه کوتاه به سراغ سوالاتی می رویم که قبل از خرید فرش ماشینی پاسخشان را باید بدانیم. سوالاتی مانند شانه و تراکم فرش های ماشینی، طرح ها و نقوش، ابعاد فرش، دوام و ماندگاری، انتخاب فرش متناسب با فضای خانه و ... .

سوالاتی که قبل از خرید فرش ماشینی پاسخشان را باید بدانید:

از کجا بفهمیم فرش چند شانه است ؟
مهم ترین نکته اطلاع داشتن از شانه فرش است چراکه شانه و تراکم به میزان زیادی بر روی ویژگی های فنی کیفی و ویژگی های ظاهری فرش اثر می گذارند. شانه فرش در حقیقیت همان تعداد گره هایی هستند که در طول هر متر عرض فرش زده شده و تراکم تعداد گره هایی هستند که در هر متر طول فرش زده شده است. برخی از ویژگی ها به طور مشخص با بالا رفتن شانه و تراکم تغییر می کنند در حالی که این ویژگی ها جهت انتخاب متناسب با فضا قابل توجه هستند. در شناخت اصالت فرش ماشینی، بررسی دقیق شانه فرش و تراکم موضوعی است که با مراجعه به شناسنامه فرش و یا شمردن تعداد گره های زده شده در هر متر طول یا عرض مشخص می شود. بدین ترتیب که تعداد گره های زده شده در هر ده سانتی متر عرض فرش را شمرده و به یک متر تعمیم می دهیم. اگر شناسنامه فرش بدون عیب و نقص باشد و بدون هیچ خط خوردگی و پارگی از فروشگاه تحویل گرفته شود جهت اطلاع از شانه و تراکم قابل استناد خواهد بود. بر اساس همین شانه و تراکم است که محصولات ماشینی از هم مشخص می شوند و متمایز می شوند. فرش 700 شانه با تراکم 2550 بدین معنی است که در یک متر از عرض آن 700 گره و در یک متر از طول آن 2550 گره زده شده باشد. تشخیص شانه فرش و تراکم، از امور مهمی است که قبل از خرید فرش باید بدان دقت کرد چون اگر محصول 700 شانه ای کمتر از مقدار 700 گره در یک متر از عرض آن زده شده باشد، تقلبی محسوب می شود. 

شانه و تراکم فرش

فرش با تراکم بالا خوب یا بد؟
همانطور که عنوان شد ویژگی های فرش های ماشینی با بالا رفتن شانه و تراکم به طور قطعی واکنش نشان می دهند. فرش های ماشینی در شانه و تراکم بالا با موارد زیر روبرو می شوند:
1- ارتفاع پایین نخ خاب
2- نازکی فرش
3- فشردگی و در هم تنیدگی بیشتر
4- ظرافت بافت و شباهت بیشتر به فرش های دستبافت
5- و ....
پس هنگام انتخاب شانه و تراکم به ویژگی ها و تناسب این ویژگی ها با کاربرد فضای خانه دقت کنید.
در توضیحی کوتاه و مختصر بد نیست بدانیم محصولات کم شانه و کم تراکم برای فضاهای پر رفت و آمد خانه و فرش های با تراکم بالا برای فضا های کم رفت و آمد خانه مناسبت بیشتری دارند. از آنجایی که فرش ها با شانه و تراکم بالا را فرش های لوکس یا شبه دستبافت می نامند و نسبت به محصولات با شانه و تراکم پایین، سوال برانگیز تر هستند، در ادامه به فرش های 1200 شانه و 1500 شانه می پردازیم.
مقاله مربوطه: تراکم فرش ماشینی چه اهمیتی در موقع خرید دارد؟

فرش با تراکم بالای ماشینی
منظور از فرش 1200 شانه چیست؟

فرش‌های ماشینی به جهت برخورداری از تعداد گره عرضی متفاوت در دسته های 500، 700 ،1000 ،1200 و 1500 شانه قرار می گیرند، دسته بندی می‌کنند. در ابتدا لازم است که تعریفی از شانه و تراکم ارائه شود. شانه در اصطلاحات فرش ماشینی به گره‌هایی گفته می‌شود که در یک متر عرض فرش ماشینی به وسیله دستگاه بافنده بوجود آورده می‌شود. تراکم نیز در اصطلاح به تعداد گره هایی که در یک متر طول فرش ماشینی وجود دارد گفته می‌شود. در زمان‌های گذشته اصطلاحاتی مانند شانه و تراکم وجود نداشتند چراکه بیشتر فرش‌ها به صورت 320 شانه بافته می‌شدند و تقسیم‌بندی فرش‌ها نیز بر اساس طرح، برند و رنگ انجام می‌پذیرفت اما در حال حاضر معیار تقسیم و دسته بندی فرش‌ها بر اساس تراکم و شانه است.
همانطور که از نام فرش پیدا ست، فرش 1200 شانه در هر متر عرض خود تعداد 1200 گره داشته و عمدتا در تراکم 3600 بافته می شود. در این فرش ها ارتفاع نخ خاب کم تر بوده و ظرافت بافته در حد بالایی حفظ شده است. ارتفاع نخ خاب حدود 8 میلی متر فرش را باب فضا های دنج و مهمان پذیر خانه کرده است.

فرش ماشینی 1500 شانه چیست؟
نام فرش 1500 شانه نشان از ظرافت بافته دارد. در فرش های ماشینی با بالا رفتن شانه و تراکم نوع نخ هم لطیف تر، نازک تر و  با دوام تر می شود. برای خرید فرش ماشینی 1500 شانه که عمدتا در تراکم 4500 بافته می شود، طرح ها و نگاره های زیبایی به تصویر کشیده شده است. فرش های لوکس 1500 شانه، نگهداری حساس تری نسبت به فرش های کم شانه دارند که در ادامه مورد اشاره قرار می گیرد. فرش های هزار و پانصد شانه ظریف، با نمره 50، 55 و 60 آکریلیک هیت ست شده بافته می شوند و به دلیل بافته شدن با این الیاف نازک و ظریف، این محصولات ضخامت کمی دارند از این رو توصیه می شود که از این قالی های زیبا، در مکان های کم رفت و آمد، پذیرایی و مکان های لوکس استفاده شود.

فرش گل برجسته بهتره یا فرش ساده

فرش گل برجسته بخریم یا ساده؟

ظرافت و زیبایی فرش های گل برجسته جدید قابل وصف نیست، محصولاتی بسیار شیک و زیبا و ظریف که بسان قالی های دستباف هستند. ولی به دلیل اینکه در قسمت های فرور فته این محصولات، الیاف هایبالک به کار رفته است، توصیه می شود که از این فرش های جدید دسنبافتگونه در قسمت های کم رفت و آمد استفاده شود و از طرفی به دلیل داشتن نقوش برجسته روی این محصولات، جارو کشیدن و تمیز کردن آن ها، کمی دشوارتر از فرش های ساده می باشد. قیمت فرش های گل برجسته نیز بالاتر می باشد.

چطور از فرش نگهداری کنیم؟
اگر فرش را برای مدتی لازم ندارید هرگز تا نزنید بلکه به صورت لوله شده در کنار دیوار به صورت عمودی قرار دهید. فرش را در ابعاد صحیح خریداری کنید تا بزرگ تر بودن فرش آسیب هایی مانند تاخوردگی یا قرار گرفتن بر روی لبه دیوار ایجاد نکند. فرش را در فواصل زمانی مناسب جارو زده و اجازه ندهید آلودگی برای مدت طولانی در دل فرش باقی بماند. اگر لکه یا آب بر روی فرش ایجاد شد، در اولین فرصت آن را تمیز کنید و از خشک شدن فرش اطمینان حاصل نمایید. اجسام سنگین نخ خاب را شکسته و به مرور زمان پارگی ایجاد می کنند، هرگز اجسام سنگین را روی آن قرار ندهید. هرازگاهی فرش را در معرض هوای آزاد قرار دهید چراکه زیر فرش مکان مناسبی برای رشد انواع باکتری هاست.

از چه فروشگاه اینترنتی فرشی خرید کنیم؟
از فروشگاه هایی خرید کنید که خودشان تولید کننده هستند و تمامی محصولات را به قیمت کارخانه و تولیدی ارائه می دهند. خرید فزش به صورت مستقیم از تولید کننده می تواند شما را به فرش اصل با قیمت درب کارخانه برساند. فروشگاه فرش کاشانک، یکی از بزرگترین تولید کنندگان فرش در کاشان است که توانسته است بهترین فرش های ماشینی را به صورت حضوری و اینترنتی با قیمت درب کارخانه به صورت حضوری واینترنتی به فروش برساند.
خرید فرش از فروشگاه اینترنتی فرش

این ها سوالات متداول فرش است که خریداران قبل از خرید فرش ماشینی دارند و فروشگاه فرش کاشانک، با برپایی وب سایت اینترنتی فرش کاشان، علاوه بر فروش اینترنتی فرش، به ارائه اطلاعات مفید و کاربردی می پردازد تا خریداران بتوانند قبل از خرید کارشناس باشند و فرش باکیفیت را خریداری کنند.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا