خرید فرش خوب
خرید انواع فرش

چگونه عمر فرش را افزایش دهیم؟

فرش باکیفیت با طول عمر بالا

فرش ماشینی عنصر ثابت تمامی خانه هاست و تا هنگامی که فرش ماشینی در کف خانه پهن نشود، نمی توان خانه را به عنوان محلی برای سکونت مناسب دانست. فرش های ماشینی همانند هر وسیله و کالای دیگری طول عمری مفید دارد که هرچه کیفیت و دوام فرش که برگرفته از مواد اولیه یا همان الیاف است، بیشتر باشد، طول عمر مفید فرش هم بیشتر خواهد بود. اما این فقط یک روی سکه است و روی دیگر ارتباط طول عمر فرش با شیوه نگهداری ست. مراقبت و نگهداری فرش های ماشینی اصول خاص خود را دارد که در این نوشتار مورد بحث واقع می شود. در این مقاله با ما همراه شوید تا با دانستن نکاتی ساده اما کاربردی در افزایش طول عمر فرش گامی مثبت برداریم.

چگونه عمر فرش را افزایش دهیم؟
در مورد فرش های ماشینی لازم و ضروری است که بدانیم چطور و چگونه باید فرش را نگهداری کرد. فرش های ماشینی کالایی خاص هستند که در انواع مختلفی عرضه شده و هر نوع فرش نحوه و شرایط نگهداری خاصی را می طلبد. نکات ارائه شده در ادامه چگونگی طول عمر فرش را بیان می کند.
به عنوان مهم ترین نکته در افزایش طول عمر فرش ماشینی باید به تابش مستقیم نور خورشید توجه کرد. فرش ماشینی را در جایی پهن کنید که از تابش مستقیم نور خورشید دور باشد و پهن کردن فرش ماشینی در فضاهای سرباز که نور خورشید مستقیم به آن ها می تابد طول عمر مفید فرش را به شدت کاهش می دهد. گذشت زمان در صورتی که فرش در معرض نور خورشید باشد، رنگ پریدگی و رفته رفته نابودی نخ ها را موجب می شود. هرچند فرش های اکریلیک هیت ست شده دوام نسبی و قابل توجهی در برابر نور خورشید دارند اما هیچ فرش و محصول نساجی وجود ندارد که در برابر تابش طولانی مدت و مستقیم خورشید دوام آورد.
برای افزایش طول عمر فرش تان، پرده های مناسبی انتخاب کنید و حواستان به ساعات تابش نور خورشید به فرش باشد.

نکته دیگر عدم قرار گیری فرش ماشینی در کنار حرارت و وسایل گرمایشی آتش زا مانند شومینه یا بخاری است. فرش ها تمام از نخ بافته شده اند که بسیار مستعد شعله ور شدن هستند. فاصله لبه فرش با بخاری یا وسیله گرمایشی آتش زا را به صورت اصولی و ایمنی لحاظ نمایید.
تاخوردن فرش نکته مهم و قابل توجه دیگری است و بدین علت مهم است که جهت افزایش طول عمر فرش باید از مواردی که به شکسته شدن و آسیب فرش می رسد جلوگیری کرد.
فرش را بزرگ تر از ابعاد اتاق خریداری نکنید تا مبادا تاشدن فرش آسیب رسان شود. در مورد فرش هایی که قابل استفاده نبوده لزوم لول کردن به علت عدم شکسته شدن ضروی است و دقت داشته باشید که فرش های اضافی را به صورت لول شده و عمودی در کنار دیوار قرار دهید. اگر فرش به صورت افقی قرار گیرد احتمال نفوذ حشرات وجود دارد.
هرچند در مورد فرش های دستبافت تا کردن جهت نگهداری چندان آسیب رسان نیست اما دقت داشته باشید نحوه نگهداری فرش های ماشینی و دستبافت متفاوت بوده و بهترین راه نگهداری فرش های ماشینی و افزایش طول عمر نگهداری به صورت لول شده است.  
هواخوری فرش احتمال پوسیدگی و نفوذ حشرات را کاهش می دهد. بد نیست هرازگاهی فرش را جابجا کرده و در صورت امکان پشت فرش را در معرض هوای آزاد قرار دهیم. جابجا کردن فرش احتمال ساییده شدن را هم کاهش داده و علاوه بر آن تحولاتی اساسی در دکوراسیون و عدم یکنواختی را در پی دارد.
تمیزی فرش هم دیگر موردی است که اگر در حد اعتدال رعایت شود، افزایش طول عمر فرش را به همراه دارد. همانطور که جارو نکردن فرش، طول عمر آن را می کاهد، بیش از حد جارو زدن هم خوب نیست. سعی کنید فرش را در جهت خاب جارو زده و ذرات آلودگی را از عمق فرش بیرون بکشید. ماندن ذرات آلودگی در عمق فرش به مرور زمان پوسیدگی و خورده شدن نخ ها را در پی دارد. سعی کنید هفته ای یک بار فرش را با جارو برقی تمیز کنید تا گرد و غبار از فرش زدوده شود.
با مواد شیمیایی قوی فرش را نشویید. اگر فرش را به قالیشویی می سپارید از اعتبار قالیشویی مطمئن باشید اما اگر خودتان قصد شستن فرش را دارید، با استفاه از پودر لباسشویی دستی و آب فراوان این کار را انجام داده و هنگام آبکشی تمامی کف و پودرها را از فرش تمیز کنید. به یاد داشته باشید استفاده بیش از حد از شامپو فرش به علت عدم آبکشی و ماندن مواد شیمیایی در لابه لای نخ های خاب توصیه نمی شود و از طول عمر فرش می کاهد.
ابعاد فرش را به گونه ای انتخاب کنید که اجسام سنگین و تیز مانند پایه های کمد و مبلمان بر روی فرش قرار نگیرد چراکه فشار طولانی مدت فرش را سوراخ و یا پاره می کند.

فرش باکیفیت با طول عمر بالا
کارخانه فرش کاشانک از برنده ای معتبر و نامی است که فرش های ماشینی بی نظیر خود را در تنوع بالا و کیفیت عالی به قیمت مناسب در فروشگاه اینترنتی فرش کاشانک عرضه می کند. فرش های ماشینی کاشان دوام و طول عمر بالایی دارند اما لازم است به نکات اشاره شده در رابطه با طول عمر فرش را مد نظر قرار دهیم. به فروشگاه اینترنتی فرش کاشانک سری زده و از بین محصولات موجود آنچه باب سلیقه و نیاز منزلتان هست را انتخاب نمایید.
با بالا رفتن شانه ( تعداد گره در یک متر از عرض فرش) و تراکم (تعداد گره در یک متر از طول فرشکیفیت فرش ماشینی نیز بالا می رود. هر چقدر تعداد این گره ها بالاتر رود، میزان فشردگی . انسجام بین ریشه ها تیز بیشتر می شود و از ضخامت قالی کاسته می شود و بر دوام و فشردگی و انسجام آن، افزوده می شود.
جتس نخ خاب نیز بر کیفیت و طول عمر محصول نیز نقش دارد. فرش های آکریلیک هیت ست شده، بسیار باکیفیت تر از دیگر محصولات هستند و طول عمر بالایی دارند. هر محصول آکریلیکی، باکیفیت نیست، بلکه محصولی باکیفیت است که آن الیاف آکریلیک، قبل از بافت، هیت ست شوند و مقاوم سازی شوند.
مقاله مربوطه: مشخصات فرش آکریلیک هیت ست شده
مجموعه تولیدی فرش کاشانک، محصولات دستبافتگونه با شانه و تراکم بالا که با بهترین الیاف هیت ست شده بافته شده اند را به قیمت تولیدی و عمده عرضه می کند.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا