خرید فرش خوب
خرید انواع فرش

روش تشخیص فرش اصل از تقلبی

نحوه تشخیص فرش اصل

امکان خرید فرش اصل به دلیل تنوع بالا و تعدد کارخانه های تولیدی روز به روز در حال بیشتر شدن است و اگر بدون اطلاع و آگاهی وارد فروشگاه فرش ماشینی شویم، بی شک تشخیص فرش اصل از تقلبی کار دشواری خواهد بود و ما را به خرید غلط و کاهش مطلوبیت وا خواهد داشت.
با وجود تعداد زیادی کارخانه و تولید کننده معتبر که هدفی جز جلب رضایت مشتری ندارند، متاسفانه فروشندگان سود جویی هم هستند که از اعتماد خریداران سوء استفاده کرده و فرش های ماشینی درجه دو را تحت عنوان فرش های درجه یک عرضه می کنند. اینجاست که توان تشخیص فرش تقلبی توسط مشتری اهمیت می یابد، پس لازم است با مطالعه مقالاتی مانند مقاله حاضر از نکات مربوط به تشخیص فرش تقلبی از اصل مطلع شویم . اطلاع از روش تشخیص فرش اصل از تقلبی خرید را مطلوب تر و امکان افتادن در دام خرید اشتباه را کم تر و کم تر می کند.
ویژگی فرش های ماشینی و شاخصه هایی مانند شانه و تراکم، جنس نخ خاب و دستگاه بافت از مواردی هستند که در تشخیص فرش اصل از تقلبی قابل وجه می باشند.

نحوه تشخیص فرش اصل
قبل از وارد شدن به بحث بد نیست بدانیم کارخانه های معتبر کاشان از جمله فرش کاشانک بهترین برند های تولیدی هستند که اعتماد خریداران را نسبت به خرید فرش های اصل جلب کرده و فروشگاه های اینترنتی به علت حذف تمامی واسطه ها و عرضه مستقیم فرش ها بهترین مکان خرید هستند.
فرش های ماشینی تولید شده در کارخانه های فرش بافی کاشان در سراسر دنیا شناخته شده هستند از این رو احتمال سوء استفاده از برندهای کاشانی بسیار زیاد است، تولید کنندگان کاشانی به منظور جلوگیری از این سوء استفاده ها فروشگاه های اینترنتی با خدمات مختلف را پدید آورده و مزیت های بی شماری را هم برای خود و هم برای تولید کنندگان بر جای گذاشته اند.
بهترین راه پس از خرید از فروشگاه های اینترنتی، چک کردن شانه و تراکم است. شانه و تراکم تعداد گره هایی هستند که در هر متر طول یا عرض فرش زده شده و می توان با شمردن ده سانتی متر از طول یا عرض و تعمیم آن به یک متر از شانه و تراکم اطمینان حاصل نمود.
فرش های اصل کاشان در شانه و تراکم مشخصی بافته می شوند. دسته بندی فرش های اصل بر اساس شانه یکی از انواع فرش های 500 شانه، 700 شانه، 1000 شانه، 1200 شانه، 1500 شانه و اخیرا 1600 شانه است. در بین فرش های ماشینی فرش کاشانک تعداد شانه ای خارج از این تعداد پیدا نخواهیم کرد. عنوان شانه و تراکم به همراه سایر اطلاعات مورد نیاز خریداران در شناسنامه فرش درج شده است. شناسنامه سالم و بدون هیچ گونه خط خوردگی و خط و خش روش دیگری است تا اطلاعات مربوط به اصل بودن فرش را در اختیار داشته باشیم. دقت کنید شناسنامه فرش به حدی محکم و نفوذ ناپذیر است که به راحتی و در اثر آسیب های سطحی پاره و یا مخدوش نمی شوند پس هر گونه آسیبی به شناسنامه فرش ماشینی نشان از عدم اصالت فرش خواهد داشت. تراکم طولی در هر دسته از شانه متفاوت است اما باز هم دسته های معینی از تراکم وجود دارد.
اگر بخواهیم به صورت خلاصه تشخیص فرش اصل از تقلبی را بیان داریم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:
- حقیقی بودن شانه و تراکم بر اساس آنچه که روی شناسنامه فرش نوشته شده است.
- داشتن برچسب پشت فرش که حاوی اطلاعات کامل باشد.
- بافته شدن آن محصول با الیاف درجه یک و بدون پرز هیت ست شده آکریلیک
- پشت محصول یکدست و صاف باشد و بدون زدگی و یا جای خالی باشد و ریشه ها ردیف باشند.
- سطح قالی، یکدست باشد و موج دار و ناصاف نباشد که موج دار بودن سطح قالی نشان از شیرینگ غیر استاندارد است.
- آهار فرش (چسب زنی پشت فرش) به صورت استاندارد زده شده باشد. از آنجایی گره ها در فرش های ماشینی به صورت U شکل به دور نخ تار زده می شوند، با آهار است که این گره ها به هم فیکس می شوند و ثابت می مانند. حال اگر آهار کم زده شده باشد به مرور زمان این گره ها از هم باز می شوند و اگز زیاد زده شده باشد، پشت قالی سفت و ضمخت می شوند.
- جای سوختگی و جای قلاب نباید روی قالی و یا پشت آن باشد.
- تعداد رنگ هایی که به دستگاه برای بافت قالی داده می شود باید تعداد 8 یا بیشتر باشد.

فرش ماشینی 700 شانه اصل
از ویژگی های که می توان به اصل بودن فرش 700 شانه رسید، تراکم های مختلفی 1000 تا 3000 است که نوع رایج آن 2550 است. تعداد هشت رنگ تا ده رنگ اصلی از ویژگی فرش های 700 شانه واقعی است. فرش های 700 شانه سه دسته فرش های 700 شانه واقعی، 700 شانه تبدیلی و طرح 700 شانه هستند. هر سه دسته انواع تقلبی و اصل دارند که مهارت خریداران در تشخیص می طلبد.

فرش ماشینی 1000 شانه اصل
اگر خریدار فرش اصل 1000 شانه فرش کاشانک هستید،  تراکم طولی 3000 را در نظر داشته باشید. تعداد هشت رنگ تا ده رنگ اصلی از مواردی هستند که در ترکیب با الیاف اکریلیک هیت ست شده به عنوان نخ خاب فرش ماشینی اصل را بدست می دهد.

فرش ماشینی 1200 شانه اصل
تراکم در فرش های 1200 شانه اصل به 3600 می رسد و باید بدانیم داشتن الیاف اکریلیک فرش هایی اصل و با کیفیت بدون حساسیت و آلرژی زایی را حاصل شده است. اگر متخصص این حرفه باشید فرش های 1200 شانه اصل فرش کاشانک را از ظرافت و زیباییان خواهید شناخت.

فرش ماشینی 1500 شانه اصل
برای شناخت فرش 1500 شانه اصل به تراکم طولی 4500 و طرح های پر پیچ و خم و ظریف نگاه کنید. فرش های 1500 شانه فرش کاشانک به کمک به روز ترین دستگاه های اروپایی تولید شده و در فروشگاه های اینترنتی به صورت مستقیم در اختیار خریداران قرار گرفته اند.
 
برای بافت تمامی فرش های ماشینی از الیاف مصنوعی مخصوص استفاده می شود و بهترین نخ در بافت الیاف اکریلیک هیت ست شده هستند و با ویژگی هایی مانند دوام و عمر طولانی، زیبایی و درخشندگی چشم نواز، مقاومت بالا در برابر حرارت و نور خورشید، عدم ایجاد الرژی و حساسیت و ... بافته هایی درجه یک را ارائه می دهند.
برای خرید فرش اصل، فروشگاه اینترنتی فرش کاشانک را امتحان کنید . فروشگاهی با بهترین محصولات و عرضه مستقیم در قیمت مطلوب که با تنوع بی نظیر خود تمامی سلیقه ها را پوشش می دهد .

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا