خرید فرش خوب
خرید انواع فرش

تراکم فرش ماشینی چه اهمیتی در موقع خرید دارد؟

فرش ماشینی با تراکم بالا

تراکم تعداد گره هایی است که در طول فرش زده می شود و به علت داشتن تنوع، دست خریداران در هنگام انتخاب تراکم فرش های ماشینی باز است. در نظر داشته باشید که تنوع تراکم فرش بیش از تنوع در تعداد گره های عرضی یا تنوع در شانه است چراکه هر دسته از فرش های ماشینی با شانه مشخص چندین رده تراکم را به خود اختصاص می دهد.
فرش های ماشینی در شانه و تراکم معین ویژگی های خاصی دارند و البته برخی ویژگی ها هستند که به صورت همه گیر با افزایش تعداد گره ها تکرار می شوند. اهمیت فرش های ماشینی در موقع خرید موضوع مقاله حاضر است و اهمیت انتخاب تراکم صحیح به حدی است که مقاله ای مختص آن نوشته شده است. در ادامه همراه ما باشید تا با بیان اهمیت تراکم موقع خرید، بیان کنیم چطور می توان بهترین شانه و تراکم را متناسب با فضای خانه انتخاب نمود.

فرش با تراکم بالا خوبه یا پایین
شانه و تراکم دو واژه جدا نشدنی از صنعت نساجی هستند. شانه تعداد گره های عرضی و تراکم تعداد گره های طولی است. گره ها بر روی یکدیگر سوار می شوند تا فرش را شکل دهند و در واقع نخ های خابی هستند که با پیچیده شدن به دور نخ های تار و پود بافت را شکل می دهند. هرچه شانه و تراکم بالاتر رود ویژگی های زیر هم تقویت می شوند:
1- در هم تنیدگی و در هم فشردگی بیشتر که بافت را متراکم تر و منسجم تر می کند.
2- زیبایی چشم نواز تر که به علت ظرافت بافت بالا تر پدید می آید.
3- توان بالاتر در استفاده از طرح ها و نگاره های پیچیده تر و نقوش شلوغ تر. عموما نقوش سنتی شلوغ تر و دارای نگاره های در هم تنیده تر خواهند بود.
4- ارتفاع نخ خاب کم تر در مقایسه با فرش هایی که شانه و تراکم پایین تری دارند.
5- وزن کم تر به جهت ارتفاع نخ پایین تر نسبت به فرش های هم سایز در شانه و تراکم پایین تر
6- فرش های با تراکم بالا، به دلیل میزان فشردگی بسیار بین ریشه هایش، آلودگی و ذرات ریز بین آن ها نمی تواند نفوذ کند.
پس با توجه به این ویژگی ها می توان به این مساله پی برد که فرش های ماشینی با تراکم بالا از جمله فرش 1200 شانه، فرش 1000 شانه و فرش 700 شانه جز بهترین فرش های ماشینی هستند.

تراکم فرش ماشینی چه اهمیتی در موقع خرید دارد؟
هنگام خرید باید تراکم فرش را به تناسب برخی از ویژگی های فضا انتخاب نمایید. ویژگی هایی که اگر دقت انتخاب آن ها کم شود نه منجر به خرید غلط و در نهایت عدم خرید کف پوش مناسب خواهد شد. از مهم ترین مواردی که هنگام خرید فرش ماشینی به جهات مختلف باید مد نظر قرار بگیرد موارد زیر هستند:
1- میزان نور گیری خانه : اگر خانه از نور کافی برخوردار باشد ، دست ما در انتخاب رنگ و طرح و ... باز خواهد بود. رنگ های تیره و روشن هر دو برای فضاهای دارای نور کافی مناسب هستند در حالی که فضاها با نور کم به هیچ عنوان نباید با فرش های دارای رنگ تیره پوشیده شوند. عموما آپارتمان ها به فرش های رنگ روشن نیاز دارند تا انعکاس نور در رنگ های روشن بتواند فضا را بزرگ تر از انچه هستند نشان دهد.
2- میزان تردد و رفت و آمد: فرش هایی که دارای تراکم پایین هستند برای مکان های شلوغ خانه مناسب بوده و از فرش های دارای تراکم بالا برای قسمت های لوکس و مهمان نشین که عموما تردد کم تری دارند، کمک بگیرید. فرش های ماشینی متراکم تر، زیباتر، ظریف تر و در اصل مهمان پذیرتر هستند. پس اگر به قصد خرید فرش ماشینی برای پذیرایی خانه خود وارد بازار می شوید، دسته فرش های متراکم را انتخاب کرده و اگر فرشی برای هال، اتاق خواب و ... لازم دارید در بین فرش ها با تراکم پایین طرح و رنگ دلخواه خود را خریداری نمایید.
3- میزان آلودگی فضا: فرش های ماشینی حتی در بهترین کیفیت و بهترین نخ خاب باز هم نباید بیش از حد در معرض مواد شیمیایی و شست و شو قرار بگیرند. از طرفی مقاومت فرش ها با شانه و تراکم پایین در برابر شست و شو بیشتر از فرش های دارای شانه و تراکم بالاست. هنگام انتخاب رنگ فرش هم به احتمال آلودگی در فضا دقت داشته باشید و با انتخاب فرش های رنگ تیره برای مکان های در معرض الودگی، نیاز به شست و شو را کم تر نمایید.
4- ابعاد: فرش ها در شانه و تراکم بالا زیبایی بیشتری داشته و برای پذیریی انتخاب می شوند، زیبایی بیشتر در پذیرایی هنگامی به رخ کشیده می شود که فرش در ابعادی کوچک تر از فضا انتخاب شود و از این رو عموما ابعاد بزرگ فرش های ماشینی برای پذیرایی انتخاب نخواهند شد.

فرش کاشان با تراکم بالا
امروزه تعداد زیادی از کارخانه ها و کارگاه های فرش بافی انواع مختلفی از فرش های ماشینی کاشان با تراکم بالا را روانه بازار کرده و روز به روز بر تنوع بافته ها افزوده می شود. در طول سال هایی که از فعالیت اولین کارخانه های فرش ماشینی و تولید اولین فرش های ماشینی می گذرد، بازاری بسیار بزرگ پدید آمده است که نام آن را دنیای فرش ماشینی گذاشته اند و تولیدات بی نظیر کارخانه های فرش کاشان در تمام دنیا چنان خودنمایی کرده اند که کاشان با نام پایتخت فرش ماشینی در جهان شناخته می شود.
برای خرید بهترین فرش های ماشینی در هر شانه و تراکمی فروشگاه اینترنتی فرش کاشانک در اختیار شماست. فروشگاهی با بیشترین خدمات، متنوع ترین طرح ها، با کیفیت ترین بافته ها و نازل ترین قیمت ها. به فروشگاه اینترنتی فرش کاشانک سری زده و در بین محصولات موجود فرشی باب میل و سلیقه خود انتخاب و خریداری نمایید.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا