خرید فرش خوب
خرید انواع فرش

مراحل تولید فرش ماشینی

تولید فرش ماشینی کاشان

فرش ماشینی به فرشی گفته می شود که به واسطه ماشین آلات مکانیکی بافته شده اند و اصطلاحی گسترده با توان در بر گرفتن انواع مختلفی از  کف ‌پوش ‌هاست. فرش های ماشینی بسیار متنوع هستند و بر اساس نوع نخ، ابعاد، تکنولوژی بافت، طرح و نقشه و ... بازار گسترده ای را به خود اختصاص داده است.
فرش‌ ها از هر نوع و متعلق به هر دسته ای که باشند مراحل تولید یکسانی داشته و تنها تفاوت ها در جزئیات است که منجر به بروز تفاوت هایی شده است. طبقه بندی های متعددی بر اساس شانه و تراکم، رنگ، ابعاد و ... انجام می شود که در این مقاله بیشترین تمرکز بر مراحل تولید فرش ماشینی است که با مراحل تولید فرش دستباف متفاوت می باشد.

زنجیره تولید فرش ماشینی در ایران، از چهار مرحله به شکل زیر تشکیل شده است :
1- ریسندگی
2- رنگرزی
3- بافندگی
4- تکمیل
کارخانه های توانمند با فناوری بالا تمامی مراحل را انجام داده و در اصل صفر تا صد تولید فرش ماشینی با کارخانه است در حالی که بسیاری از کارخانه ها و کارگاه های تولیدی تنها قسمتی از مراحل تولید را بر عهده گرفته و با ارتباط عمودی با کارخانه های دیگر مراحل تولید را تکمیل می کنند.
در ادامه همراه ما باشید تا با تمامی مراحل تولید فرش ماشینی آشنا شده و با دیدگاه بازتر و اطلاع بیشتر اقدام به خرید نمایید.

مرحله اول : ریسندگی
مرحله اول با نام ریسندگی مرحله ای است که طی آن نخ مورد نیاز برای بافت فرش ماشینی آماده شده و بسته به کاربرد فرش مراحل انجام ریسندگی هم متفاوت خواهد بود. مواد اولیه تولید فرش ماشینی نخ تار، نخ خاب یا نخ پود می باشد.
در بهترین کیفیت فرش ماشینی از نخ ‌های خاب با جنس اکریلیک و در کیفیت های پایین تر از نخ های خاب با جنس پلی استر یا پلی پروپیلن تولید می شود. نخ های پود از جنس جوت و نخ های تار از جنس پلی استر یا پلی پروپلین خواهند بود
محصولات فرش کاشانک که از بهترین ها هستند و زیباترین نگاره ها را در قیمت مطلوب عرضه می کنند، از نخ ‌های اکریلیک و به کمک سیستم هایی با تکنولوژی بسیار پیشرفته تولید شده اند. استفاده از رنگزا های با کیفیت تضمینی است بر ثبات رنگ الیاف که اگر فرآیند هیت ست را هم از سر بگذرانند بیش از پیش با کیفیت شده و می توان اطمینان داشت که فرش های اکریلیک هیت ست شده در بهترین کیفیت عرضه می شوند و به هیچ عنوان رنگ دهی یا رنگ پریدگی نخواهند داشت.
نخ ها پس از ریسیده شدن که طی آن الیاف نازک در کنار همدیگر قرار گرفته و نخ‌ های بوبین ‌های بزرگ روی بوبین ‌های کوچک‌ تر پیچ می خورند، مرحله دوم که بافندگی است شروع می شود.

مرحله دوم : رنگرزی
نخ پس از ریسیده شدن ، باید رنگ شود. همانطور که گفته شد رنگ کردن الیاف و کیفیت و دوام و ماندگاری متفاوت است اما در فروشگاه اینترنتی فرش کاشانک می توان از برتر بودن رنگ ها اطمینان داشت. الیاف بی رنگ به دستگاه های رنگرزی سپرده شده و در دیگ های بزرگ و مخصوص درون مخلوط رنگ های رقیق شده هم زده می شوند تا با حرارت بالا رنگ درون الیاف تثبیت شود.
در قدیم الیاف با عناصر طبیعی مانند پوست انار، روناس، پوست گردو و ... رنگ می شده اند اما در حال حاضر فرآیند های شیمیایی و آزمایشگاهی جایگزین ترکیبات طبیعی شده و فرش های ماشینی با رنگ های مصنوعی رنگ می گیرند. هرچند فرآیند رنگ در فرش های چاپی متفاوت است و فرش پس از بافته شدن در آخرین مرحله رنگ را به صورت چاپ به خود می گیرد اما مراحل طبیعی فرش انجام رنگرزی پس از ریسیده شدن الیاف است.

مرحله سوم : بافندگی
مرحله سوم تحت نام بافندگی مهم ترین مرحله است. در این مرحله از زنجیره تولید فرش ماشینی، تکنولوژی حرف اول را می زند. به‌ صورت کلی سیستم بافندگی فرش مانند سیستم بافندگی تمامی مراحل تولید محصولات نساجی است اما به طور خاص دو تفاوت مهم از جمله بافته شدن به صورت همزمان به دلیل نخ خاب از ویژگی های مختص بافت فرش ماشینی است. در بافت فرش ماشینی دو تخته فرش دقیقا مانند یکدیگر بافته شده و تنها تفاوت در زیر یا رو بودن نخ خاب است.
 
سیستم بافندگی به این شکل که اصطلاحا (face to face)  نامیده می شود هنگام ثبت سفارش طرحی خاص اهمیت می یابد چراکه خریدار باید بداند با صبت سفارش دو تخته فرش مشابه دریافت خواهد کرد مگر آنکه فرش از نوع چاپی باشد.

مرحله چهارم : تکمیل فرش و آهار فرش ماشینی 
مرحله تکمیل مرحله نهایی است که طی آن فرش ماشینی از دستگاه خارج شده و اگر ایرادات یا نواقص قابل رفعی داشته باشد، رفع خواهد شد. فرش درجه بندی شده و با انجام عملیاتی مانند افزایش براقیت، گرفتن پرزهای اضافه و ... ظاهر فرش زیباتر خواهد شد. گرد و غبار و پرز های حاصل از مراحل قبل از فرش زدوده شده و در آخر با تیغه تیغه ‌های مخصوصی پرداخت می شود.
تمامی مراحل باید با دقت و حساسیت انجام شوند تا در نهایت فرش با کیفیت و بی نظیری مانند فرش های عرضه شده در فروشگاه اینترنتی فرش کاشانک در اختیار خریداران قرار بگیرد.
برای خرید بهترین فرش ماشینی، خرید از فروشگاه اینترنتی کاشانک را به شما توصیه می کنیم. در مقالات دیگر توضیحاتی در رابطه با مزیت خرید فرش اینترنتی در اختیار گذاشته شده است و در انتها به این جمله اکتفا می کنیم که کیفیت بالا، زیبایی بی نظیر و قیمت مطلوب از جمله ویژگی های فرش هایی است که در فروشگاه اینترنتی فرش کاشانک به فروش می رسد.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا