خرید فرش خوب
خرید انواع فرش

چرا فرش 1500 شانه بخریم؟

چرا فرش 1500 شانه بخریم؟
خرید اینترنتی امن

 یکی از سوالاتی که برای هر خریدار ممکن است پیش بیاید این است که چرا فرش 1500 شانه بخریم؟ دلیل محبوبیت و فروش بالای فرش ماشینی 1500 شانه برای چیست؟
این نوع قالی ها به دلیل ظرافت و زیبایی خاص و چشمگیر خود باعث محبوبیت بسیاری بین افرادی شده است که دوست دارند کالای لوکس و زیبایی را با قیمتی مناسب خریداری کنند و از ان لذت ببرند. همچنین فرش 1500 شانه به دلیل ریز بافت بودن همچون قالی های دستباف نیز هست و می توانیم با خرید این قالی زیبا و با ظرافت فرشی با خصوصیات و شباهت بالا به دستباف را نیز داشته باشیم.

 

فرش 1500 شانه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از نکات جالب درمورد پیشرفت در زمینه ی تولید فرش این است که اولین قالی های تولید شده فقط دارای 350 شانه بودند که تفاوت بسیار زیادی با بافته های امروزی دارند. حالا سوالی که برای ما پیش می آید این است که اصلا فرش 1500 شانه چیست و چه تفاوتی با سایر فرش های ماشینی دارد؟ کلماتی مانند شانه و تراکم فرش در هنگام خرید قالی خیلی به گوش ما رسیده است اما تا حالا پیش امده که بخواهیم معنای دقیق این کلمات را متوجه بشیم؟

از جمله مهم ترین ویژگی های فرش 1500 شانه می توان به لاکچری بودن، زیبایی و ظرافت خاص این محصولات اشاره نمود که زبانزد خاص و عام شده و باعث شهرت بالای این بافته ها می باشد. فرش های 1500 شانه لاکچری به دلیل تنوع و بافت ریزی که دارند می توان از ان ها در محیط های گوناگونی استفاده کرد، بدین شکل که محدودیتی در استفاده از آنها برای محیط خاصی نداریم، هم می توان در محیط های مدرن استفاده کرد هم در محیط های کلاسیک.
جنس نخ خابی که در بافت فرش های 1500 شانه کاشان استفاده می شود، با توجه به شانه و تراکم بالاتری که نسبت به سایر مدل ها دارد، باید از نخ آکریلیک صددرصد هیت ست شده باشد. برای نخ پود این مدل فرش های لاکچری نیز می توانید از نخ پنبه اصل استفاده کنید. در ادامه به ویژگی های این محصولات به طور مفصل می پردازیم.

شانه فرش

منظور از شانه در فرش این است که، تعداد گره های موجود در یک متر مربع از عرض فرش ماشینی را بشماریم که مسلما برای فرش 1500 شانه تعداد گره های عرضی آن به عدد 1500 می رسد. اما یقینا شمارش این همه گره آن هم با این ظرافت کاری بسیار دشوار است پس می توانیم برای شمارش تعداد گره و تشخیص شانه آن، فرش را برگردانیم و به وسیله خط کش 10 سانتی‌متر از گره های عرضی قالی را جدا کنیم،مسلما تعداد گره های موجود برای فرش ماشینی 1500 شانه باید تعداد گره های موجود در این 10 سانتی‌متر باید به عدد 150 برسد.

تراکم فرش 1500 شانه

منظور از تراکم نیز تعداد گره های موجود در یک متر مربع از طول محصول است که برای این مدل فرش های دستبافگونه، تعداد گره ها به 4500 می رسد. شانه و تراکم جز مهم ترین ویژگی های یک فرش است که در کیفیت فرش تاثیر به سزایی دارد و می توان گفت که کیفیت و ظرافت فرش 1500 شانه تراکم 4500 کاشان با مدل های 700 شانه قابل قیاس نیست؛ بلکه بیشتر می توان آنرا با فرش های دستبافت مقایسه نمود.

الیاف به کار رفته در بافت فرش 1500 شانه

اصولا فرش در زمینه بافت به دو دسته ی طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی می شوند.
الیاف طبیعی اصولا بهترین جنس را دارند و به الیاف پشم طبیعی نیز معروفند که برای بافت فرش های دستباف استفاده می شود.
الیاف مصنوعی همان طور که از اسمش پیدا است از الیاف مصنوعی ساخته میشود از جمله نخ اکریلیک هیت ست شده، پلی استر و پلی پرویلین است که برای بافت فرش های ماشینی استفاده می شوند که هر الیاف با توجه به میزان ضخامت و مقاومتی که دارند، برای بافت فرش های مختلفی استفاده می شوند.

از بین الیاف مصنوعی، فرش های بافته شده با الیاف اکریلیک مرغوب تر است یا پلی استر؟ قطعا پاسخ این سؤال، فرش های اکریلیک است که به دلیل فرایند هیت ست و تحمل فشار بالا باعث می شود که کییفیت بالاتری نسبت به فرش هایی با جنس های دیگر داشته باشد از جمله این ویژگی ها می توان به مقاومت بسیار بالا در برابر گرد و خاک، نور و گرما، پاخور بودن و برگشت پذیری آن ها اشاره نمود.

در مسئله مقاومت بالا بدین صورت است که فرش های آکریلیک توانایی تحمل یک جنس بسیار داغ همچون اتو را برای مدت 4 دقیقه بدون اینکه اسیب ببیند دارا می باشد. یه همین منظور برای بافت فرش 1500 شانه تراکم 4500 از نخ های آکریلیک هیت ست شده بعنوان نخ خاب و نخ پنبه اصل به عنوان نخ پود این قالی ها استفاده می شود. همچنین برای بافت این محصولات از نخ هایبالک در کنار نخ آکریلیک استفاده می شود که باعث برجستگی این بافته ها می شود که به فرش 1500 شانه گل برجسته نیز شهرت دارند.

ضخامت فرش 1500 شانه

بعد از گلیم‌ها که دارای کمترین ضخامت می باشند، ظریف ترین و زیباترین قالی ها مریوط به فرش 1500 شانه تراکم 4500 کاشان می شود؛ ضخامت فرش 1500 شانه به خاطر بافت ریز و شانه و تراکم بالایی که دارند، کمتر از سایر مدل ها بوده و ارتفاع خاب آن بیشتر از 6 میلی‌متر نمی شود.

یکی از مهم ترین علل فروش بسیار بالای فرش های 1500 شانه تراکم 4500 می توان به شباهت بسیار بالا با قالی های دستبافت اشاره داشت که به فرش های دستبافگونه نیز شهرت دارند و به همین علت جزء کالا های لوکس محسوب می شود. با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی مشخصات و ویژگی های این مدل از بافته ها اشاره داشته باشیم.

 

مزایا و معایب فرش 1500 شانه

قالی 1500 شانه مزایای بسیار زیادی دارد که در کنار آن معایبی نیز وجود دارد. مزایا و معایب فرش 1500 شانه عمدتا به طرز تفکر و نیاز شما بستگی دارد که می خواهید فرشی بسیار زیبا، با ظرافت، نقش و نگار گوناگون و متعدد کیفیت بالا به دلیل استفاده از تکنولوژی بروز در تولید، همچنین قیمتی معقول و به صرفه در مقایسه با مدل های دستباف دارد؛ در حالی که بسیاری از ویژگی های فرش دستباف را دارد که در ادامه به طور مفصل در مورد مزایا و معایب این محصولات صحبت می کنیم.

مزایای فرش 1500 شانه

از جمله مزیت های فرش های 1500 شانه می توان به ریز بافت بود و ریز نقشی طرح و نگاره آن اشاره نمود.
از دیگر مزایای فرش 1500 شانه گل برجسته بگوییم، می توانیم به تراکم بسیار بالای آن، فشردگی و توپری ان اشاره نمود. این ویژگی باعث می شود که به هیچ عنوان، ذرات ریز و گرد و خاک بین ریشه های آن نتواند نفوذ کند؛ بر خلاف فرش های با شانه و تراکم پایین که به راحتی اجسام ریز می تواند بین گره های آن برود و به مرور زمان به بافت فرش در طول زمان اسیب برساند.

معایب فرش 1500 شانه

از جمله معایبی که نیاز است که قبل از خرید باید بدانید، این است که به دلیل تراکم بالای این قالی ها و استفاده از نخ های نازک با نمره 50، 55 و 60 و کیفیت بالای جنس این نخ ها در بافت قالی باعث ضخامت محدود و کم این بافته ها می شود به‌طوری که گاهی ضخامت فرش 1500 شانه به عدد 6 میلی‌متر می رسد که ممکن است با ذاِیقه ی برخی افراد جور نباشد.

از دیگر معایب فرش 1500 شانه، این است که به هیچ عنوان نمی توان ان ها را در خانه شست و برای انجام شستشو حتما باید به قالی شویی مراجعه کرد؛ مخصوصا زمانی که شما یک فرش 1500 شانه با زمینه روشن و گل برجسته خریداری کرده باشیم تحت هیچ عنوان نباید از اجسام نوک تیز و یا اسفنج های زبر و خشن استفاده نمود.
همچنین این گونه فرش ها در مکان های شلوغ و پر رفت و امد و مناطق سردسیر کاربردی ندارند و بهتر است که در این مناطق از فرش های با شانه پایین‌تر استفاده کرد که ویژگی هایی متناسب با محیط را داشته باشند.

 

طرح های فرش 1500 شانه

فرش های 1500 شانه دارای طرح بندی های بسیار متعددی می باشد که ما می توانیم با توجه به نیاز، سلیقه، و محیطی که می خواهیم از ان استفاده کنیم طرح مورد نظرمان را انتخاب کنیم.
در بخش طرح های فرش همان طور که بیان شد، تنوع بسیار بالای موجود است که از جمله رایج ترین و مورد استفاده ترین این طرح ها، می توان به طرح های اسلیمی، افشان، خشتی و مدل فرش 1500 شانه گل برجسته و... اشاره نمود. در ادامه با انواع طرح ها اشنا می شویم.

فرش1500 شانه افشان

در طراحی فرش 1500 شانه افشان، آدم احساس می کند که طراح قلمش را از ابتدا تا انتها بر نداشته و به صورت پیوسته طراحی کرده است و همه شکل و اجزای قالی به هم پیوسته هستند؛ اما در طرح فرش افشان 1500 شانه، گل ها، برگ ها و شاخه ها به طور پراکنده و بدون پیوستگی با هم، در دل قالی ترکیب شده اند.

فرش 1500 شانه خشتی

به قالی طرح خشتی، فرش قابی هم می گویند. این نوع قالی از جمله با اصالت ترین طرح های موجود در بازار است که در بافت آن از نقش و نگار های هندسی به صورت زیبا و مرتب در طرح فرش استفاده شده است. علت نام گذاری این قالی به این دلیل است که نقش های هندسی مختلف و متفاوت مانند یک دیوار خشتی به صورت مرتب در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. در کل فرش 1500 شانه خشتی به چندین دسته تقسیم می شود، طرح قاب قرانی، قاب اسلیمی و... من جمله مهم ترین ویژگی های طرح خشتی این است که درون قاب های خشتی مانند نقش و نگار های زیبا مانند طرح افشان، اسليمي،  گلداني، بته جقه، درختي، گل و شاخه ها، پرندگان و... به صورت زیبا و گسترده دیده می شود.

فرش 1500 شانه طرح لچک ترنج

زمانی که به قالی های قدیمی نگاهی بیندازیم می توان مشاهده کرد که در زمینه فرش های عتیقه طرحی به شکل باغ دیده می شود کخه به واسطه ی جوی های اب به هم پیوسته اند.
فرش 1500 شانه طرح لچک ترنج، از جمله طرح هایی است که مانند قالی های عتیقه و قدیمی، عمومی و شکیل و طرحی بسیار رایج در فرش های اصیل ایرانی، که از دیر باز مورد توجه و پسند ایرانیان بوده است.

 

کاربرد فرش 1500 شانه در دکوراسیون منزل

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تنوع بسیار بالا در تولید فرش های ماشینی 1500 شانه امروزه دیگر نیاز به پرداخت هزینه های سرسام اور برای خرید قالی های دستبافت نمی باشد. مقایسه قیمت فرش 9 متری 1500 شانه با قالی دستباف با همین ابعاد، تفاوت بسیار زیادی دارد که ما را به خرید فرش 1500 شانه راغب تر می کند.

زیبایی و ظرافت فرش های 1500 شانه سبب کاربرد گسترده ان ها در دکوراسیون منازل شده است، در این مدل از قالی ها به دلیل استفاده از نخ بسیار نارک در بافت آن باعث می شود که ارتفاع خاب بسیار کم باشد و نقش و نگار آن زیباتر و واضح تر نمایان شود. یکی از زیباترین و پر فروش ترین نوع قالی ها، فرش گل برجسته می باشد؛ این قالی به دلیل تفاوت در الیاف استفاده شده باعث برجستگی برخی مناطق زمینه فرش می شود که زیبایی و جلوه خاصی را به مخاطب نمایش می دهد.

که در کنار مزایای بی شماری که دارد مانند: زیبایی و ظرافت بی تمثیل، تراکم بالای گره ها، به ویژه با تراکم 4500 که برجستگی را بهتر نمایش می دهد، معایبی مانند تمیز کردن سخت و وجود گزینه های تقلبی و بی کیفیت ماشینی در بازار دارا است. برای دکوراسیون های به روز و مدرنیته می توان از فرش های 1500 شانه گل برجسته استفاده نمود. همچنین در دکوراسیون های کلاسیک نیز کاربرد گسترده ای دارد که این موضوع بیشتر به سلیقه افراد مربوط می شود.

 

قیمت فرش 1500 شانه با توجه به طرح و ظرافت

به‌طور معمول قیمت قالی به جنس نخ، تراکم و مقدار نخ استفاده شده(متراژ نخ) بستگی دارد. همچنین هر چه شانه و تراکم بافته بیشتر باشد سبب می شود که فشردگی محصول نیز بالاتر رود و همچنین قیمت نیز موج صعودی به خود گیرد.
به‌طور کلی قیمت فرش 1500 شانه تراکم 4500 در مقایسه با قالی های دستباف، مبلغ بسیار کمتری است اما در زمینه طرح ها و نقش و نگار هایش می توان شباهت های بسیاری پیدا کرد؛ و در مقایسه با دیگر قالی های ماشینی با شانه و تراکم پایین‌تر قیمت بالاتری دارد همچنین کاربرد ان نیز بیشتر در مکان های لوکس است.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا