خرید فرش خوب
خرید انواع فرش

بهترین روش نگهداری از ریشه فرش

بهترین روش نگهداری از ریشه فرش
خرید اینترنتی امن

با توجه به این موضوع که فرش ماشینی سهم مهمی از بودجه خانوار را به خود اختصاص می دهد، باید در نگهداری فرش دقت نمود. فرش های ماشینی در قیمت نسبتا بالایی نسبت به سایر محصولات ضروری عرضه می شوند اما کالا های عمری و بادوامی هستند که قرار است تا سال های سال در خانه ما خوش بدرخشند. اصول صحیح نگهداری از ریشه فرش موجب می شود تا فرش های ماشینی دوام و طول عمر بیشتری داشته باشند و در صورت عدم مراقبت صحیح از ریشه فرش نمی توان انتظار داشت که عمر فرش در خانه ما طولانی باشد.

در این مقاله به روش های نگهداری اصولی و صحیح از ریشه فرش می پردازیم. نگهداری از ریشه فرش ها کمتر مورد توجه مردم قرار گرفته است در حالی که ریشه فرش بیشتر در معرض آلودگی و پوسیدگی می باشد. مراقبت از ریشه فرش، موجب افزایش دوام فرش و البته زیبایی آن می شود. پس بد نیست در این قسمت به بررسی بهترین روش های نگهداری از ریشه فرش بپردازیم.

 

ریشه فرش چیست

فرش ماشینی از قسمت های مختلفی از جمله ریشه تشکیل شده است. ریشه فرش های ماشینی در اصل باقی مانده نخ های تار هنگام بافت فرش ماشینی هستند که از دو طرف فرش بیرون زده اند و اندازه نخ های تار قبل از تولید فرش بر اساس اصول مشخصی محاسبه می شود تا ریشه فرش در اندازه دقیق تولید شود . ریشه فرش را می توان مهم ترین جزء فرش دانست که در تمامی فرش ها به رنگ سفید یا کرم هستند.

با وجود آنکه ریشه فرش به لحاظ کاربردی باید وجود داشته باشد، در زیبایی ظاهر فرش هم موثر است؛ بدین گونه که تولید کنندگان به فکر تولید فرش با ریشه های زیبا بوده و در نهایت شکل های گوناگون ریشه فرش را می بینیم که هر کدام زیبایی و جلوه خاصی دارند. ریشه های فرش ماشینی به صورت ریشه های ساده، ریشه های گره دار، ریشه های توری و ریشه های زنجیری در بازار وجود دارد. البته هیچ فرقی بین انواع ریشه های فرش به لحاظ کیفیت وجود ندارد و تنها تفاوت آن ها در ظاهر ریشه فرش می باشد. در ادامه به بررسی روش های نگهداری صحیح از ریشه فرش می پردازیم.

 

نکاتی جهت مراقبت بیشتر از ریشه فرش

نگهداری اصولی از ریشه فرش کار آسانی نیست و از آن دشوار تر، تمیز کردن ریشه فرش است. برای آنکه آلودگی و کثیفی از ریشه فرش زدوده شود باید دائما ریشه فرش را تمیز و مرتب نگه داشت. به علت رنگ ریشه ها، کثیفی و آلودگی به وضوح قابل مشاهده خواهد بود. اما برای آنکه ریشه فرش را همیشه تمیز و مرتب نگهداریم چه راهکاری پیشنهاد می شود؟

یکی از راهکارها که مورد استقبال هم قرار گرفته است، استفاده از کاور برای پوشاندن ریشه فرش است. کاورهای مختلفی برای این کار وجود دارد علاوه بر آن صاحب خانه هم از وسایلی مانند چسب برای کاور کردن ریشه فرش استفاده می کند که به هیچ عنوان توصیه نمی شود. استفاده از نوار چسب به عنوان کاور موجب می شود آلودگی ها به نوار چسب، چسبیده و نه تنها کمکی به تمیزی ریشه های فرش نمی کند، بلکه آلودگی را جذب ریشه فرش می کند. از طرف دیگر عدم تبادل هوا زیر چسب موجب می شود فضا جهت پوسیدگی ریشه فرش مهیا شود. کاورهایی که از نوع توری هستند برای این کار بهتر از نوار چسب یا هر فضایی می باشند که تبادل هوا وجود ندارد. همچنین هنگام تعویض چسب، ریشه های فرش کنده شده و بدترین آسیب به فرش وارد می شود.

کاورهای صنعتی خصوصا کاور هایی که از فروشگاه های معتبر فرش ماشینی خریداری می شود مناسب استفاده هستند. این کاور ها نه تنها ریشه های فرش را از جذب آلودگی در امان نگه می دارد بلکه موجب حفاظت از ریشه فرش در برابر رفت و آمد می شود. ناگفته نماند اگر راهکار استفاده از کاور به عنوان نگهدارنده ریشه فرش را بکار گرفته اید، باید بدانید که کاور ها نیاز به تعویض داشته و لازم است حداقل ماهی یکبار کاور ها را مورد بازبینی قرار داده و هرکدام که نیاز به تعویض دارند، تعویض شوند. کاور ریشه فرش را می توان از فروشگاه های فرش ماشینی، قالیشویی ها و فروشگاه های لوازم پلاستیکی تهیه نمود.

علاوه بر آنکه کاور کردن ریشه فرش می تواند یکی از راهکارهای موثر در نگهداری از فرش های ماشینی باشد، گره زدن ریشه های فرش مورد دیگری است که مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. بعد از آنکه فرش ماشینی را در خانه پهن کردید در گام اول ریشه های فرش را به یکدیگر گره بزنید. گره زدن ریشه های فرش از وارفتگی ریشه فرش جلوگیری کرده و نفوذ آلودگی را کمتر می کند. انواع گره های زنجیره ای ریشه فرش، دو گره، گره نخودی و... وجود دارد که هم زیبایی و هم دوام بیشتر فرش را موجب می شود.

اگر بدنبال روش خانگی جهت نگهداری ریشه های فرش هستید، بهترین گزینه لفافه دوزی است . لفافه دوزی بدین ترتیب است که پارچه ای از جنس متقال و یا برزنت را به دور ریشه های فرش دوخته و بهترین روش نگهداری از ریشه فرش به حساب می آید. استحکام پارچه های مورد استفاده در لفاف دوزی نفوذ هرگونه آلودگی را منع کرده و ریشه فرش را مانند روز اول صحیح و سالم نگه می دارد. جالبی روش لفاف دوزی آن است که استفاده از پارچه جریان هوا را امکان پذیر کرده و در واقع روشی ست که همه جوانب را جهت نگهداری بهتر از ریشه فرش در نظر گرفته است.

چرا باید از ریشه فرش محافظت کرد؟

قطعا ریشه های سفید و مرتب فرش، جذاب تر و زیبا تر از ریشه های نا مرتب و آلوده هستند اما برای نگهداری از ریشه های فرش دلایل متعددی وجود دارد از جمله:

  1. جلوگیری از پوسیدگی ریشه فرش
  2. کمتر کثیف شدن فرش و در نتیجه شستشوی کمتر فرش چرا که استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی برای الیاف فرش مضر است.
  3. جلوگیری از کنده شدن ریشه های فرش
  4. حفظ حالت اولیه و زیبایی فرش که در نتیجه دوام فرش را به همراه دارد.
نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا