خرید فرش خوب
خرید انواع فرش

شناسنامه یا برچسب پشت فرش چیست؟

اطلاعات برچسب پشت فرش ماشینی قبل از خرید
خرید اینترنتی امن

یکی از نشان های فرش های استاندارد، برچسب پشت آن است که در آن اطلاعاتی درج شده است. برخی از افراد سوالشان این است که شناسنامه یا برچسب پشت فرش چیست؟ آیا محصولی که فاقد این اطلاعات است را می توان خریداری کرد. در جواب این سوال باید گفت که به هیچ عنوان، محصولاتی که فاقد برچسب هستند را خریداری نکنید و به اطلاعات آن توجه کنید تا این اطلاعات کامل باشند. برای اینکه متوجه شوید، روی برچسب باید چه اطلاعاتی باشد، در ادامه با ما همراه باشید.

اطلاعات برچسب پشت فرش ماشینی قبل از خرید

نام دیگر آن؛ شناسنامه، لیبل فرش و یا اتیکت است که مشخصات کامل فرش های ماشینی روی آن نوشته شده است. در وهله اول خریدار باید توجه داشته باشد که این اتیکت، بدون خط خوردگی، پارگی باشد و آرم شرکت فرش، روی آن حک شده باشد. نام و نشان تجاری روی برچسب را حتما بررسی کنید تا تقلبی نباشد.
مواردی که روی اتیکت فرش باید نوشته شود:
- تراکم شانه در متر:
باید مشخص شود که محصول مورد نظر، در چه شانه ای است. شانه هم به تعداد گره های زده شده در یک متر از عرض می گویند. یک فرش 700 شانه واقعی، تعداد 700 گره در یک متر از عرض دارد و روی لیبل یک تخته قالی 700 شانه نوشته شده است:
تراکم شانه در متر: 700
- تراکم پود در متر:
در حقیقت در این قسمت باید تعداد گره های  زده شده در یک متر از عرض زده شده باشد. به عبارتی دیگر، در هر ردیف فرش ماشینی، توسط دستگاه بافندگی 3 پود زده می شود و اگر تعداد شانه در 3 ضرب شود؛ تعداد تراکم طولی به دست می آید. یک محصول 1200 شانه دارای تراکم 3600 است و در بر روی برچسب یک فرش 1200 شانه برای بیان تراکم نوشته شده است:
تراکم پود در متر: 3600
- جنس نخ خاب:
بیشترین میزان کیفیت فرش ماشینی را الیاف آن، مشخص می کند. جنس نخ خاب ممکن است آکریلیک، پلی استر، پلی پروپیلن و یا ورژن باشد که از میان این ها، بهترین آن آکریلیک است. در هنگام خرید فرش های آکریلیک، توجه کنید که هیت ست شده باشند چون الیاف آکریلیکی که هیت ست نشده اند، پرزدهی بالایی دارند.
- جنس نخ تار:
جنس نخ تار بهترین فرش های ماشینی، ترکیبی از پنبه و پلی استر است.
- جنس نخ پود:
برای بالا بردن نرمی و لطافت فرش های ماشینی، در نخ پود، پنبه به کار می برند و پلی استر را نیز با آن ترکیب می کنند.
- ارتفاع نخ خاب: با توجه به میزان شانه و تراکم، ارتفاع نخ خاب متفاوت است. هر اندازه شانه و تراکم بیشتر باشد این ارتفاع کمتر است.
- رنگ زمینه:
یکی از ملاک های انتخاب خریداران؛ رنگ زمینه است. بر روی برچسب مشخص شده است که رنگ زمینه آن چه رنگی است.
- تعداد رنگ فرش:
روی لیبل مشخص شده است که تعداد رنگ های به کار رفته در بافت، چه مقدار است.
- ابعاد فرش:
در روی اتیکت، مشخص شده است که محصول مورد نظر با چه ابعادی است و مقدار طول و عرض آن زده شده است.
- بر روی برخی از لیبل ها و اتیکت ها، کد فرش زده شده است.
- نام دستگاه بافندگی، علامت استاندارد، نام برند و لوگوی شرکت، از مواردی است که روی برچسب نوشته شده است.

برچسب پشت فرش های مجتمع تولیدی فرش کاشانک
فرش های ماشینی که توسط کارخانه فرش کاشانک تولید می شود، حاوی اتیکت اطلاعات کامل است و روی این لیبل، اطلاعات به صورت کامل حک شده اند. فروشگاه اینترنتی فرش کاشانک، به گونه ای فرش های ماشینی را بسته بندی کرده است که لیبل  و برچسب زیر بسته بندی پیداست و محصولی که بسته بندی شده است را بدون آنکه باز کنید بتوانید به مشخصات آن پی ببرید. شما می توانید از این فروشگاه به صورت اینترنتی و یا حضوری خرید کنید.
حتما قبل از تحویل، به برچسب روی آن دقت کنید و آن را با فاکتور خریدتان، مقایسه کنید.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا