خرید فرش خوب
خرید انواع فرش

چگونه کیسی فرش را در خانه بر طرف کنیم؟

رفع کیسی فرش بعد از خرید فرش
خرید اینترنتی امن

فرش ماشینی که در خانه ما پهن می شود، علاوه بر تاثیر بسزایی در دکوراسیون دارد محصولی کاربردی است که بدون داشتن آن سکونت در خانه غیر قابل تصور خواهد بود. فرش ماشینی باید با دقت انتخاب شود. داشتن فرشی که سال ها در خانه ما خوش بدرخشد، نه ‌تنها نیازمنده زیبایی ظاهر و کیفیت بالای الیاف است بلکه نیازمند مراقبت و روش صحیح نگهداری هم خواهد بود. یکی از مشکلاتی که صاحب خانه در رابطه با فرش های ماشینی با آن مواجه می‌شود ، اصطلاحی است که کیسی فرش نامیده می شود. در واقع کیسی فرش همان چین خوردگی های شایعی است که عموماً پس از شستشوی فرش با آن روبرو می شویم. در حقیقت به برآمدگی فرش و یا شکستگی فرش، کیسی فرش گفته می شود.
لازم است کیسی فرش در کم ترین زمان ممکن برطرف شود. چرا که کیسی فرش در طولانی مدت عمر فرش را می کاهد و موجب پارگی فرش می‌شود.
کیسی فرش به دلایل مختلفی رخ می دهد، این مقاله در پی بررسی روش های برطرف کردن کیسی فرش در خانه علاوه بر آنکه روش های حل این مشکل را بیان می‌کنیم، دلیل به وجود آمدن کیسی فرش را هم توضیح خواهیم داد تا از این مشکل در حد امکان جلوگیری به عمل آید.  پس با ما همراه شوید تا در ادامه بدانیم چطور می توان کیسی فرش را در خانه برطرف نمود.

کیسی فرش چیست؟
به طور کلی جمع شدگی و چین خوردگی هایی که در حاشیه و متن فرش به وجود می آید و حالت اضافه و برجستگی هایی غیر عادی فرش را موجب می شود، کیسی فرش می نامند. کیسی فرش تنها زیبایی دکوراسیون خانه را زیر سوال می‌برد بلکه موجب ساییدگی الیاف شده و رفته رفته سایش و پارگی را به همراه دارد.
کیسی فرش معمولاً در بافته های چند بعدی بیشتر به چشم می‌خورد. اما بی شک فرش های با کیفیت با این مشکل روبرو نخواهند بود. هرچند ممکن است پس از شستشو پدیده کیسی فرش را در کفپوش خانه خود را مشاهده کنیم.
دقت داشته باشید در مورد تمامی فرش های ماشینی و دستبافت لازم است فرشی که برای مدت طولانی مورد استفاده واقع نمی شود به صورت لوله شده و عمودی در کنار دیوار نگهداری شود؛ چراکه تا زدن فرش یکی از دلایل رایج در ایجاد کیسی فرش است.

چگونه کیسی فرش را در خانه بر طرف کنیم؟
با وجود آن که در ادامه توضیح خواهیم داد امکان رفع کیسی فرش در خانه وجود دارد اما بهترین کار آن است که دلایل ایجاد فرش را از بین ببریم و در واقع پیشگیری بهتر از درمان بدانیم.
اولین دلیل که مربوط به فرایند تولید است هنگامی به وجود می آید که الیاف های اضافی بین دار و چله موجب ایجاد فشار در قسمتی از بافته شوند و به مرور زمان این الیاف اضافی به صورت چین خوردگی ظاهر شود. در هنگام چله کشی فرش ها وجود هرگونه اضافات در بین گره ها به وجود آمدن کیسی فرش را به دنبال خواهد داشت، اینجاست که تولید کننده معتبر و قدرت برند تعیین کننده کیفیت و دوام و ماندگاری فرش خواهد بود.
مورد دیگر در این زمینه موجب به هم خوردن تراکم چله شده و کیسی فرش را به بار می‌آورد.
اگر پس از شستشوی فرشی که به علت جذب آب سنگین شده است را به صورت غیر اصولی لول نماییم فشار زیادی به قسمت هایی از فرش وارد شده و چین خوردگی در پی خواهد بود. همچنین اگر پس از شستشوی فرش در جای نامناسب خشک شود برای مثال سطح زیر فرش هموار نباشد چین خوردگی و کیسی فرش محتمل خواهد بود.
حتی ممکن است فرش ها به دلیل قرار گرفتن ناصحیح مبلمان بر روی آنها دچار کیسی شود .
آسان ترین راه برای از بین بردن چروک های سطحی راه رفتن بر روی فرش و تحت فشار قراردادن  قسمتی است که دچار چروکیدگی شده. به یاد داشته باشید که برای فشار از اجسام تیز و فشار های آسیب زننده به فرش استفاده نکنیم.
رول کردن صحیح فرش و رول نگه داشتن طولانی مدت آن می تواند چین خوردگی ها را برطرف کند. در رول کردن فرش با هدف از بین بردن چین خوردگی و کیسی فرش، به یاد داشته باشید که رول کردن باید در جهت معکوس کیفی انجام گردد.
اگر به هر دلیل قصد دارید چروکیدگی و کیسی فرش را در کم ترین زمان ممکن از بین ببرید، از یکپارچه نخی نم دار و یا حوله نم دار استفاده کنید و به کمک پارچه فشار و حرارت معقولی در قسمت کیسی ایجاد کنید. برای این کار می‌توانید پس از آنکه پارچه نمدار را بر روی قسمت کیسی قرار دادید، از فشار و یا اتو جهت دادن حرارت استفاده کنید. اما هنگام استفاده از اتو نهایت دقت را به کار ببرید تا دمای اتو به فرش آسیبی نرساند. در فرش هایی که میزان پلی استر و پلاستیک به کار رفته در الیاف بالا می باشد واکنش الیاف دمای اتو بسیار بالا خواهد بود و اندکی دمای بیش از حد به سرعت موجب آسیب های جبران ناپذیر به فرش می‌گردد.
استفاده از دستگاه بخارشو در برطرف کردن چروک فرش نقش مهمی دارد سری مخصوص دستگاه بخار شو را بر دستگاه نصب کنید و بر روی قسمت کیسی فرش به مدت ۱ الی ۲ دقیقه بخار اعمال کنید.
رایج ترین کیسی در فرش ها هنگامی به وجود می آید که فرش به صورت غیر اصولی شسته شود در شست و شو های خانگی فرش به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان فرش خیس را بر روی سطوح ناهموار قرار ندهید. الیاف خیس فرش به راحتی حالت می گیرند و وزن سنگین فرش که حجم زیادی از آب را جذب کرده است، در حالت گرفتن فرش و ایجاد کیسی کمک کننده خواهد بود.
هنگام انتخاب ابعاد فرش ماشینی به یاد بیاورید که اگر فرش را بزرگ تر از فضای خانه خریداری کنید، ناچار خواهید بود قسمتی از فرش را تا بزنید و یا بر روی لبه دیوار قرار دهید که در طول زمان با کیسی روبرو خواهیم شد.
با وجود آنکه پدیده کیسی فرش بیش از هر چیز به نگهداری فرش مربوط می شود اما لازم است هنگام خرید فرش به کیفیت و مرغوب بودن الیاف هم دقت نمایید. استفاده از دستگاه های با بازدهی بالا و قدرت رقابت با برندهای معروف در کنار الیاف درجه یک و مواردی است که در فرش های ماشینی تولید شده کاشان به عنوان تولیدکنندگان خبره دیده می شود. امکان خرید بهترین فرش های ماشینی از فروشگاه های اینترنتی و به روش مستقیم امکان پذیر است، خرید فرش از فروشگاه اینترنتی فرش کاشانک مزایای بیشماری در پی دارد یکی از آنها خرید فرش با کیفیت و اطمینان از آن است که کیسی فرش به علت کیفیت پایین دستگاه های بافت به وجود نخواهد آمد.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا