خرید فرش خوب
خرید انواع فرش

فرش ماشینی چهل تیکه چیست؟

خرید فرش چهل تیکه ماشینی
خرید اینترنتی امن

فرش های چهل تیکه فرش هایی هستند از که از 40 تکه زیبا تشکیل می شوند. طرح و رنگ این فرش های مدرن و فانتزی بسیار زیبا است و مشتریان زیادی فرش 40 تیکه را از فروشگاه فرش کاشانک خریداری می کنند. به قالی های 40 تکه کلاژ هم گفته می شود زیرا داخل آن پر از طرح و رنگ های جذاب وجود دارد.

فرش ماشینی 40 تیکه چیست؟

فرش های ماشینی 40 تکه به عنوان نسلی نو از فرش برای اولین بار به صورت فرش های دستباف تولید شدند. این فرش های نه تنها فرش های سنتی، فرش های کهن و فرش های قدیمی را برای بار دیگر قابل استفاده می کنند، بلکه با تلفیق هنر سنتی و مدرن در کنار هم بسیار زیبا هستند و توانسته اند توجه عموم مردم جهان را به خود جلب کنند. فرش های کلاژ از کناره هم چیدن تکه های مختلف فرش مانند فرش های کاشان، فرش های تبریز، فرش های کرمان، فرش های بیجار، فرش های همدان، فرش های شیراز و دیگر شهر ها تشکیل می شود؛ که یک فرش زیبا تولید می شود. زمانی که تولید فرش های ماشینی رونق زیادی نداشت، فرش های 40 تکه کاملا به صورت دستباف تولید می شد و هیچ گونه دستگاه داخل بافت فرش دخالت نداشت. طی فرآیند تولید فرش های 40 تیکه، فرش های دستبافی که بخشی از آنها دچار فرسودگی یا سوختگی شده بود، جمع آوری می شدند و از پس قطعه قطعه کردن بخش های سالم و شست و شوی آنها در قالیشویی های خاص و پشت سر گذراندن مرحله رنگرزی و چیدمان طرح های هماهنگ کنار یکدیگر زیر نظر کارشناس مجرب در نهایت تکه ها به یک دیگر دوخته و فرش زیبا و مدرن چهل تیکه تولید می شود. فرش ماشینی چهل تکه کلاریس طرح ها و رنگ های جذابی دارد و به همین دلیل طرفداران زیادی پیدا کرده است. 

فرش ماشینی 40 تیکه را در چه مکانی پهن کنیم؟

فرش های کلاژ بیشتر در اتاق خواب ها مناسب هستند، ولی به خاطر جنس خوب و با دوامی که دارند برای استفاده در محیط های پرتردد و پر رفت و آمد هم ایده آل است. امروزه از این فرش های مدرن جدید در پذیرایی های مدرنیته، اتاق نشیمن و جهیزیه عروس استفاده می شود.

قدمت هنر چهل تیکه

در این روش مواد و چیز های گوناگونی مانند تکه های روزنامه، کاغذ های رنگی، مقوا، پارچه، عکس، اشیای دور ریختنی و جز اینها را بر روی یک سطح صاف مانند بوم، تخته یا مقوا می چسبانند تا یک ترتیب جدید به وجود آورند. گاهی نیز با طراحی یا نقاشی آن را تکمیل می کنند این تکنیک ابتدا در زمان اختراع کاغذ در چین در حدود سال 200 پیش از میلاد به کار رفته است. در ایران از این هنر در گذشته به نام خاتم دوزی، لندره دوزی نیز یاد می شود که قدمت آن به زمان سلجوقیان بر می گردد، اما کاربرد آن در صنعت فرش دستباف و سپس فرش ماشینی یک نوآوری بسیار با ارزش تلقی می شود.

با وجود این که سایر کشور ها نظیر چین و ترکیه نیز تولید کننده فرش بوده و هستند اما با شنیدن نام ایران اولین چیزی که به ذهن هر کسی می رسد؛ هنر ناب ایرانیان در بافت قالی ایرانیان در بافت قالی ایرانی می باشد که آنان را در صدر هنر های دستی جهان قرار داده است.

انواع فرش های چهل تکه

فرش کلاژ حاصل طراحی زیبا و تلفیق با رنگ و خاطره ها در کنار یکدیگر است و سرشار از شور و شوق زندگیست که هر چه زمان بخورد قدیمی تر می شود و ارزش بیشتری پیدا می کند و زیبایی آن چندین برابر می شود. این فرش های برای چیدمان منازل امروزی که معمولا خلوت تر شده و به سبک کلاسیک و مدرن روی آورده می تواند بهترین گزینه باشد. این فرش های کلاریس در طرح ها و رنگ های متنوع در دو شیوه کاملا متفاوت به صورت دستباف و ماشینی تولید و عرضه می گردد. 

فرش دستباف 40 تکه مدرن

به علت اصلت و زیبایی فرش ایرانی برای حفظ آن در فرش چهل تکه دستبافت، قالی های دستبافت جمع آوری می شود؛ پس از شست و شو و رنگ آمیزی قطعه های سالم در کنار هم قرار داده شده و دوخته می شود. عموما جنس این نوع فرش از پشم است. 

بدون شک، وقتی پای فرش های یا به عبارت بهتر، تکه هایی از فرش های قدیمی در میان است، قبل از هر کاری، نیاز به یک سری اقدامات برای بهبود طرح و رنگ فرش وجود دارد. 

جنس و ابعاد و مشخصات فنی فرش کلاژ

در بافت فرش های چهل تیکه از الیاف تاپس و آکریلیک هیت ست شده استفاده می کنند که به دلیل هیت ست کردن الیاف آکریلیک ویژگی های مثبت به آنها مثل عدم پرزدهی، ثبات رنگ و ... را تثبیت می کند. همچنین فرش های کلاژ به صورت فرش 500 شانه با تراکم 2100، فرش 700 شانه با تراکم 2550، فرش 1000 شانه با تراکم 3000، فرش 1200 شانه با تراکم 3600، فرش 1500 شانه با تراکم 4500 و سایز های سفارشی در ابعاد فرش های 2 متری، فرش های 4 متری و فرش های 6 متری تولید می گردد.

ویژگی های فرش ماشینی 40 تکه

یکی از مهم ترین مزایای فرش چهل تیکه دستباف بازگرداندن فرش های قدیمی و کهنه نما به چرخه مصرف است. برای تولید این فرش های با کیفیت معمولا فرش هایی که در آتش سوزی، رطوبت یا استفاده طولانی مدت قسمتی از فرش از بین رفته و عملا قابل استفاده نیستند مجدد جمع آوری و این بار به شکلی دیگر باز سازی شده و مورد استفاده قرار می گیرد. 

از مزیت دیگر آن می توان مقاومت، استحکام و عمر مفید بالای آن دلیل استفاده آن از آستر چرمی اشاره کرد که باعث عدم سر خوردن و حرکت این فرش ها بر روی سرامیک ها، پارکت ها و ... می گردد.

با توجه به نوسانات ارزی در اقتصاد این نوع محصول یک محصول کاملا تجاری محسوب شده که متناسب با طراحی و دکوراسیون منازل امروزی در اروپا و امریکا بوده و قابلیت ارز آوری و صادرات دارد.

استفاده از طرح و نقش های متفاوت در هر تیکه از فرش کلاژ یادآور هنر، تمدن و اصالت هر گوشه از این آب و خاک است و به اندازه تک تک فرش های بکار رفته در آن از ارزش بسیار بالایی برخوردار است.

قیمت فرش کلاریس 40 تیکه

قیمت فرش چهل تیکه دستباف و ماشینی متفاوت از یکیدگر است. از آنجایی که فرش 40 تکه دستباف از تیکه های مختلف فرش های دستباف تهیه می شود، آماده کردن آن نسبت به فرش ماشینی زمان بسیار زیادی می طلبد. از طرفی جنس الیاف به کار رفته در فرش دستباف الیاف طبیعی از جمله پشم بوده، این در حالیست که فرش ماشینی از الیاف مصنوعی مانند آکریلیک و پلی اوژن و ... می باشد. 

چرا فرش چهل تیکه اهمیت زیادی مخصوصا در کشورهای اروپایی دارد؟

همانطور که میدانید این فرش ها در بین اروپاییان و آمریکایی ها بیشتر از ایرانیان طرفدار دارد. شاید یکی از عوامل محبوبیت این فرش ها بخاطر عدد ۴۰ می باشد زیرا عدد چهل عددی مقدس و اسرار آمیز در بین ادیان مختلف از جمله مسیحیت و اسلام است و از طرفی بیشتر افراد دنیا به دلیل شهرت جهانی فرش ایرانی اغلب به دنبال فرش ایران و فرش کاشان می باشند که کارخانجات با توجه به این تقاضا، علاقه و توجهی که داشتند دست به تولید فرش ماشینی چهل تیکه در کنار نوع دستباف آن زدند که به تکه دوزی شده ، پچ ورک نیز معروف است و راهی نو به سوی صادرات باز کرده است. این فرش با توجه به تقاضای بالای اروپاییان بدون شک میتواند باعث جذب سرمایه در بازارهای خارجی و بازگشت ارز و سودآوری داخلی شود. این فرش زیبا و فانتزی از ایران به کشور های جهان صادر می شود.

شما عزیزان می توانید برای خرید فرش کلاریس چهل تیکه با مراجعه به سایت فروشگاه اینترنتی فرش کاشانک، فرش مدرن و فانتزی 40 تیکه را خریداری کنید و از خریدتان راضی باشید.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا