خرید فرش خوب
خرید انواع فرش

انواع تراکم فرش

تراکم فرش ماشینی
خرید اینترنتی امن

در دنیای امروزی تنوع به حدی است که حتی می توان گفت حجم بالایی از تنوع نه تنها آزادی انتخاب را بیشتر بیشتر کرده بلکه توانسته است تمامی سلیقه ها را پوشش داده و خریداری دست خالی یا ناراضی از انتخاب خود از بازار برنخواهد گشت مگر آنکه اصول اولیه خرید را رعایت نکرده باشد.
تراکم و شانه فرش، یکی از مهم ترین مواردی است که موجبات گستردگی بازار را فراهم آورده و جالب است بدانیم روز به روز بر تعداد شانه و تراکم افزوده می شود بدون اینکه از ارزش و محبوبیت شانه و تراکم های قبل کاسته شود. ما در این مقاله با اشاره به انواع تراکم فرش توضیح خواهیم داد دسته بندی بر اساس شانه و تراکم به چه معنایی است و چرا انتخاب تراکم فرش ماشینی باید با دقت و اصول صحیح انجام شود.
آنچه در ادامه بیان می شود یکی از مهم ترین اصول انتخاب تراکم عرضی فرش (شانه) و تراکم طولی فرش (تراکم) است که باید مد نظر هر خریداری قرار گیرد تا منجر به بهترین خرید شود. پس اگر بدنبال خرید فرش ماشینی هستید و در نظر گرفتن بالاترین حد مطلوبیت هدف نهایی شماست با ادامه مقاله حاضر همراه شوید.
انواع تراکم در فرش ماشینی
تراکم فرش چیست؟
شانه و تراکم دو واژه جدا نشدنی هستند که بسیاری از خریداران تا قبل از ورود به بازار و تحقیق و بررسی در مورد آن اطلاعاتی ندارند در حالی که شانه و تراکم در بین متخصصان صنعت نساجی خصوصا فرش های ماشینی بسیار پر کاربرد و شناخته شده است.
در تعریفی مختصر و کلی شانه و تراکم چنین تعریف می شود:

شانه: تعداد گره های زده شده در هر متر عرض فرش
تراکم : تعداد گره های زده شده در هر متر طول فرش
برای مثال تراکم فرش های 700 شانه در یک متر از عرض، 700 گره و در یک متر از طول 2250 یا 3000 گره است.
ویژگی فرش های ماشینی چه به لحاظ فنی و چه به لحاظ کیفی با در نظر گرفتن شانه و تراکم روند مشخصی را طی می کنند از جمله آنکه با بالا رفتن شانه و تراکم:
1- ظرافت و ریز بافی در فرش بیشتر شده و زیبایی دو چندان می شود.
2- ضخامت فرش کم تر می شود.
3- فرش در هم تنیده تر و در هم فشرده تر می شود.
4- تنوع طرح و نگاره بیشتر شده و نقشه های پر پیچ و خم تر در فرش بهتر نماد خواهند داشت.
5- فرش انتخاب مناسب تری برای فضاهای کم تردد و لوکس خانه از جمله پذیرایی خواهد بود. به عبارتی فرش پرتراکم، زیبایی دکوراسیون پذیرایی را تکمیل می کنند.
6-  و ... .
به همین دلیل است که اهمیت تراکم در فرش بسیار بالاست.
تشحیص تراکم فرش
انواع تراکم فرش
اولین فرش های ماشینی 500 شانه تراکم کمی داشته و به مرور زمان با بالا رفتن شانه بر تعداد تراکم هم افزوده شده است. هر فرش در شانه مشخص دسته های مختلف و متعددی از تراکم را تجربه خواهد کرد و هر دسته بنابر ویژگی های منحصریفرد خود برای قسمت مشخصی از خانه با کاربردی خاص موضوعیت دارد.  برای مثال فرش های با تراکم بالا، برای قسمت هایی از خانه انتخاب می شوند که کم ترین رفت و آمد را داشته و بیشتر جنبه زیبایی دارد در حالی که فرش های با تراکم پایین و کم، انتخاب فضاهایی هستند که متحمل رفت و آمد زیاد، احتمال بالای آلودگی، فشار و سایش و ...  می شوند. برای داشتن فضایی زیبا و کارآمد باید انتخاب اصولی تراکم را بر اساس ویژگی انواع تراکم فرش و تناسب فضای خانه مد نظر قرار داد.
برای خرید فرش ماشینی فروشگاهی را انتخاب کنید که انواع تراکم فرش را داشته باشد و دست شما در انتخاب باز باشد. برای خرید فرش ماشینی توصیه اکید بر انتخاب خرید از فروشگاه های اینترنتی است که تحت نظارت تولید کننده نامی و خوش اوازه قرار دارد.
در کاشان به دلیل داشتن کارخانه های بسیار زیاد و شهرک های صنعتی متعدد، تراکم فرش کاشان بالاست و اولین محصولات دستبافتگونه با تراکم بالا در این شهر تولید شدند.

خرید تراکم مناسب فرش
محصولات با تراکم پایین با دستگاه های ماکویی قدیمی بافته می شوند ولی فرش های با تراکم بالا با دستگاه های HCIX وندویل و بلژیک بافته می شوند.
در فروشگاه های فیزیکی به علت محدودیت جا و مکان و نحوه خاص نگهداری فرش های ماشینی که باید به صورت لوله شده در کناری قرار بگیرند و بسیار جا گیر هستند، هیچ گاه نمی توان تمامی انواع فرش ها را در یک فروشگاه دید. برای آنکه هنگام خرید از فروشگاه های فیزیکی بتوانیم انواع تراکم ها را در طرح ها و نگ های مختلف ببینیم باید به چندین فروشگاه مراجعه نماییم و زمان و انرژی زیادی را صرف این کار کنیم در حالی که خرید از فروشگاه های اینترنتی و حتی خرید مستقیم از درب کارخانه ما را با انواع مختلف تراکم روبرو کرده و دیگر نیازی به رفت و امد های مکرر و صرف زمان و ... نخواهد بود. در بین انواع روش های خرید مستقیم  که بیشترین مزیت ها را دارند، خرید از فروشگاه های اینترنتی در اولویت است. می توان خرید انواع تراکم فرش را از فروشگاه اینترنتی فرش کاشانک انجام داد تا علاوه بر تنوع بی نظیر، فرش را به قیمت کارخانه و بدون حضور واسطه ها تهیه کرد. برای داشتن فرش تراکم خوب و بی نظیر با اطمینان از اصالت و کیفیت فروشگاه اینترنتی فرش کاشانک معرفی می شود.

در نهایت لازم به تکرار است شناخت انواع تراکم فرش و اطلاع از ویژگی هر دسته بدان علت مهم و حیاتی است که هر دسته متناسب با تعداد گره های طولی و عرضی ویژگی های خاصی را به خود می گیرند و هنگام انتخاب و خرید رعایت تناسب ویژگی ها با کارکرد و کاربرد فضای خانه ضروری است.
گروه تولیدی فرش کاشانک، به دلیل کیفیت پایین محصولات تراکم پایین، از تولید آن ها خودداری می کند و فرش های دستبافتگونه با تراکم بالا را با قیمت تولیدی و عمده به فروش می رساند.

نظرات کاربران
خرید اینترنتی امن
برگشت به بالا